Dünya Satranç Şampiyonluğunun 9. oyunu beraberlikle bitti. Magnus Carlsen 5-4 önde

Magnus Carlsen (Norveç) ve Viswanathan Anand  (Hindistan) arasındaki Dünya Satranç Şampiyonluğunun dokuzuncu oyunu 20 Kasım günü Sochi Main Media Center’da gerçekleşti. Dünya Şampiyonu beyazlarla oynadı.

Oyuncular yedinci oyun ile aynı açılış olan İspanyol açılışının Berlin devam yolunu tercih etti. O oyun 122. hamlede beraberlikle sonuçlanmıştı ve Anand oyunun çoğunluğunda oyuna tutunmaya çalışıyordu. Bu sefer senaryo tamamen farklıydı.

Norveçli oyuncu 11. hamlede yedinci oyundaki devam yolundan ayrıldı. Söylentilere gore bir daha önceki oyunlarından sonra rakibinin oyunu dikkatli bir şekilde analiz ettiğinden ve kolaylıkla beraberlik elde edeceğinden emindi. Ancak, yeni hamlesi de Anand’ı şaşırtmadı ve paradoksal bir fikir gösterdi: beyaz atın aktif bir merkezileşme hamlesini kışkırtma amacıyla Anand açık haneli filini once a6’ya geliştirdi ve bir sonraki hamlede alçakgönüllü bir şekilde fili a6’dan b7’ye geri çekti.

İlk bakışta böyle bir tempo kaybı ‘açılışta aynı taş iki kere oynanmaz’ prensipine tamamen aykırıdır. Siyahlar daha henüz gelişimini tamamlamamıştı ve şahı merkezdeydi. Aynı genel prensiplere dayalı olarak beyazlar düşman şaha ulaşmak için merkez hatları anında açtı, ancak Anand bu olaylar için çok hazırlıklı olduğunu gösterdi. Şahı şaşırtıcı bir şekilde güvendeydi ve taşları hızlı bir şekilde oyuna dahil oldu. Carlsen beyazların açılış avantajının bulunmadığını anladı ve oyun devam ettiği taktirde siyahlar fil çifti sayesinde insiyatifi elde edebilirdi. Bu nedenle beyazlar sürekli şah ile forse beraberlik fırsatını değerlendirdi.

Magnus Carlsen rakibinin açılışta daha hazırlıklı olduğunu onayladı ve şunları söyledi: “Beyazlarla konumu zorlamak her zaman daha iyidir, ancak maçtaki skor göz önüne alınırsa beraberlik iyi bir sonuç”.

Vishy Anand: “Siyahlarla kolay bir beraberlik özgüven için iyidir, şimdi beyazlarla durumu daha çok zorlamam gerekiyor”.

Maç skoru şimdi 5-4 Carlsen’in lehine. Onuncu oyun 21 Kasım Cuma günü yerel saat ile 15:00’da oynanacak. Viswanathan Anand beyazlarla oynuyor.

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir