Dünya Satranç Şampiyonluğunun 8. oyunu beraberlikle bitti. Magnus Carlsen 4.5-3.5 önde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünya Satranç Şampiyonluğunun 8. oyunu beraberlikle bitti. Magnus Carlsen 4.5-3.5 önde.

Magnus Carlsen (Norveç) ve Viswanathan Anand  (Hindistan) arasındaki Dünya Satranç Şampiyonluğunun sekizinci oyunu 18 Kasım günü Sochi Main Media Center’da gerçekleşti. Eski şampiyon beyazlarla oynadı.

Şimdiye kadar oyuncular ilk hamlelerine olağanüstü bir bağlılık gösteriyorlar – Magnus Carlsen tüm oyunlarını şah piyonunun ilerlemesiyle başlıyor, digger taraftan Vishy Anand vezir piyonunu sürmeyi tercih ediyor. Bu sefer Norveçli GM Vezir Gambiti ile yanıt verdi, ancak 6. hamlede üçüncü oyunda oluşan devam yolundan ayrıldı. O oyunda Carlsen açılış sorunlarını çözmekte başarısız olmuştu ve Anand sonunda oyunu kazanmıştı.

Magnus tarafından oynanan devam yolu epeyce riskli diye bilinir ve bir sure üst düzeyde meydana gelmemiştir. Ancak, Dünya Şampiyonu bu devam yolunun büyük bir olasılıkla tekrar değerlendirilmeye alınmasına sebep olacak bir yenilik hazırlamıştı. Anand açılışta çok zaman harcadı ancak siyahların kurulumunda bariz bir kusur bulamadı ve uzun rok ile ilgili olan en hırslı devam yolunu reddetti. Oyunun devamında da en güvenli opsiyonları seçerek rakibine fazla tehlike yaratmadı. Doğal olarak Anand rakibinin herşeyi dikkatli bir şekilde evde analiz etmesini hafife aldı. Oyunun erken evresinde Carlsen hamlelerini yapmak için neredeyse hiç düşünmedi. Oyunun çoğunda beyazların süresi siyahlarınkinden 1 saat eksikti.

Yoğun kırışmalar sonucu beyazlara sembolik bir avantaj veren bir hafif taş oyun sonu meydana geldi. Magnus Carlsen belirli derecede isabetli oynadı ve 41. hamlede beraberlik anlaşması oldu.

Vishy Anand: “Bu oyundan fazla birşey elde edemedim, ancak beyazlarla oynayacağım iki oyun daha var.”

Magnus Carlsen’e gore oyunun erken evresinde fiziksel durumunun en iyisinde değildi, ama daha sonraları gereken enerjiyi elde etti. (Bugün gerçekleşen) Doping testi hakkında soruları yanıtlayan Dünya Şampiyonu alaycı konuştu: “Doping kontrolü her zaman güzel bir sürprizdir.”

Rusya Satranç Federasyonu tarafından finans edilen yaşlılar rapid turnuvası maç esnasında açık olan Main Media Center’ın V. Dvorkovich odasında düzenlendi ve bugün sona erdi. Iyi tanınan bir trainer Alexander Zakharov 9’da 8 puan alarak birinciliği elde etti.

Carlsen-Anand maçının skoru şimdi 4.5-3.5 şampiyonun lehine. Yarın 19 Kasım dinlenme günü. Dokuzuncu oyun 20 Kasım günü yerel saat ile 15:00’da oynanacak. Magnus Carlsen beyazlarla oynayacak.

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir