Dünya Şampiyonluğunun 10. oyunu beraberlikle bitti. Magnus Carlsen maçı 5.5-4.5 önde götürüyor

Magnus Carlsen (Norveç) ve Viswanathan Anand  (Hindistan) arasındaki Dünya Satranç Şampiyonluğunun onuncu oyunu 21 Kasım günü Sochi Main Media Center’da gerçekleşti. Hintli GM beyazlarla oynadı.

Her zamanki gibi Vishy Anand beyaz taşlarla d- piyonunun ilerleyişi ile başladı. Magnus Carlsen tekrar başa dönerek yanıt verdi – 8 Kasımdaki ilk oyunda Grünfeld Savunmasını zaten daha önce kullanmıştı. Iki taraf için de keskin olan bu açılışın belirleyici bir özelliği beyazların umut veren birçok seçeneğinin olmasıdır, ancak kendisini kaptırıp yanlış oynarsa sorunlarla karşılaşabilir. Siyahlarla Grünfeld’i başarılı bir şekilde oynamak için beyazların planına karşı karmaşık ve uzun devam yollarını bilmek gerekiyor.

Vishy Anand ilk oyundaki gibi sakin Bc1-d2 manevrasını tekrarlamadı ve 5.Qb3’ü tercih etti – 1930’larda Sovyet GM Viacheslav Ragozin tarafından keşfedilen bir plan. Bu devam yolunun açılış teorisi şimdi çok geniş ve derindir. Oyuncular Anand’ın çalıştırıcısı olan GM Wojtaszek’in oynadığı bir oyunu takip etti, sonra Carlsen 15. hamlede bir yenilik yaptı.

Birkaç hamlede oluşan karmaşık bir oyun sonunda beyazlar fil çifti ve d6’da güçlü bir geçer piyon ile avantaj elde etti. Ancak, Carlsen merkezi fili ile sağlamlaştırdı, sonra kalesi ile açık bir hattı ele geçirdi ve devamında da rakibinin geçer piyonunu kırıştı. Konum eşitlendi ve 32. hamlede beraberlik anlaşması oldu.

Vishy Anand  19…Bd4’ün doğru olduğunu belirtti. Ayrıca 24.Rd2 yerine 24.Rfe1 hamlesinin daha iyi olabileceğini, ancak siyah atın c6’ya yerleşmesini sevmediğini söyledi.

Magnus Carlsen: “Fil çifti ile beyazların biraz baskısı vardı, ancak beraberlikten fazla bir sonuç için yeterli olup olmadığına emin değilim.”

Maç skoru şimdi 5.5-4.5 Carlsen’in lehine. On birinci oyun 23 Kasım Pazar günü yerel saat ile 15:00’da oynanacak. Magnus Carlsen beyazlarla oynuyor. 

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir