Yekta Baydar’ı Anma Satranç Turnuvası Sona Erdi

Yekta Baydar Ortaokulu, Türkiye Satranç Federasyonu İlçe Temsilciliği ve Keşan Satranç ve Zekâ Oyunları Eğitim Merkezi Derneği işbirliğinde yapılan Yekta Baydar’ı Anma Satranç Turnuvası 01 Aralık 2014 Pazartesi günü Köşk Düğün Salonunda yapıldı.

Yoğun ilginin olduğu turnuva öncesinde başvurular alındı. Kayıt kontrol öncesi ön başvurular şu şekilde gerçekleşti:

Minikler: 35
Küçükler: 64
Yıldızlar: 36

Toplam 135 başvurunun olduğu turnuvada yapılan kayıt kontrol sonrasında 112 sporcu yarıştı. 7 – 15 yaş arası minikler, küçükler ve yıldızlar kategorisinde yarışan sporcular kupa alabilmek için kıyasıya yarıştı.

112 sporcunun kategorilere göre dağılımı aşağıdaki gibi oldu:

Minikler Kategorisi:27
Küçükler Kategorisi: 55
Yıldızlar Kategorisi: 30

Satranç turnuvası açılış törenine, İlçe Kaymakamımız Sayın Bekir Dınkırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İlker Eraslan, Yekta Baydar’ın anne ve babası Sevil Baydar,  Hikmet Baydar, Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

İlçe Kaymakamımız Sayın Bekir Dınkırcı yaptığı konuşmada, Yekta Baydar’ı rahmetle anıyoruz mekânı cennet olsun, anne ve babası Sevil Baydar ve Hikmet Baydar’a rahmetli çocukları adına okul yaptırıp ismini gelecek nesillere taşıyan hayırlarından dolayı teşekkür ederek her zaman yanlarında olduklarını Yekta Baydar evladımızı kaybettiğimizi ancak şuan kendilerinin yüzlerce binlerce evlatları olduğunu belirterek müteşekkir olduklarını belirttiler.

Başhakem Derya ÖZKAN yaptığı açılış konuşmasında “Bazı kişiler ölümsüzdür. Onları ölümsüzlüğe götüren hayattayken yaptıkları ya da vefatının ardından sevdikleri tarafından yapılanlardır. Yekta Baydar da ailesi tarafından yapılanlar ile ölümsüzleşmiştir. Ne mutlu ki ona böyle bir mertebeye ulaşabilmiştir. Ailesi adına bir okul yapmış ve geleceğimizi şekillendirecek binlerce kişinin yetişmesini sağlamıştır. Bununla da yetinmeyen ailesi geleceğimize yön verecek çocuklarımızın zihin gelişimi için en önemli sporlardan birisi olan satranç için sponsor olarak turnuvanın gerçekleşmesini sağlamışlardır. Sevil ve Hikmet Baydar çiftine teşekkür ediyor, oğulları Yekta Baydar’ı bir kez daha rahmetle anıyorum.” dedi.

Turnuvanın Başhakemliğini Ulusal Hakem Derya ÖZKAN yaptı. Turnuvada ayrıca hakem olarak Rıdvan BİLGİN, Mustafa ÇAKIR, Mustafa ALCAN ve Alpay Tolga ELEGEÇMEZ görev aldı.

Turnuvaya sponsor olarak turnuvanın yapılmasını sağlayan Yekta Baydar’ın ailesi Sevil Hanım ve Hikmet Bey’eturnuva hakemleri olarak teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

Turnuva sonucunda yapılan final sıralamasında dereceye giren sporcuların listesi aşağıdaki gibi oldu:

Dereceye Giren Sporcular

MİNİKLER

MİNİK ERKEKLER

 1. FURKAN SEL
 2. ATAHAN ÖDEMİR
 3. EMİRHAN ÇALEN

MİNİK KIZLAR

 1. AYBEN TIRNAK
 2. NİSA AÇELYA ÖZKAN
 3. RÜMEYSA ÖZDEMİR

KÜÇÜKLER

KÜÇÜK ERKEKLER

 1. UMUT BAŞARAN
 2. ALİ EMRE SAYAN
 3. HASAN CAN YILDIRIM

KÜÇÜK KIZLAR

 1. ŞEYMA YAZICI
 2. DİLAY TURAN
 3. BEYZA NUR BULUT

YILDIZLAR

 1. BARIŞ KIRAL
 2. HARUN ALKAN
 3. BERKAY KIRAN

 Haberin Yazarı : Derya Özkan

Şu an Edirne’nin Keşan İlçesi’nin Çamlıca Belde’sinde bulunan Çamlıca Ortaokulu’nda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapmakta olan Derya Özkan, 2. Kademe Satranç Antrenörü olup aynı zamanda Ulusal Hakemidir. Derya Özkan 1400 UKD puanına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir