Vishy Anand’dan karşı darbe! Magnus Carlsen’i ezerek Dünya Şampiyonluğunun 3. Maçını kazanıyor

Carlsen-Anand Game 3 Magnus

Ben bu adamı bir önceki oyunda devirmemiş miydim?

 

Rusya’nın Sochi şehrinde oynanan Dünya Satranç Şampiyonluğunun 3. oyununda Dünya Şampiyonu adayı Hindistanlı Viswanathan belirleyici ve ezici bir kazançla maça tekrar fırtına gibi girdi – üstelik Carlsen’in Anand’ı ikinci oyunda ezici bir şekilde yendikten sadece 2 gün sonra.

Maç şimdi eşit durumda. Her oyuncunun bir buçuk puanı var ve oynanacak olan 9 oyun daha var.

Beyazlarla oynayan Anand için kesin kazanılması gereken bir durumdu. Aynı zamanda uzun bir süre aradan sonra Carlsen’e karşı ilk galibiyetiydi. Bu olay WCC’deki atmosferi tamamen değiştiriyor. Her iki oyuncu da şimdi ağır darbeler yaptı ve bunu güçlü heyecan verici satranç oynayarak yaptılar.

3. oyunda 44- yaşındaki Anand agresif olmaya karar verdi ve resmi yayında Peter Svidler’in onun en büyük avantajı olarak önerdiği şeyi kullandı: Satranç teorisinde derin bir bilgiye sahip olma.

Bu parlak bir karardı. 23 yaşında olan Carlsen, rating olarak (2863) şimdiye kadar görmüş olduğumuz en güçlü oyuncu. Satranç dünyasını ateşledi ve geçen sene vurgulu bir şekilde Dünya Şampiyonu ünvanını Anand’dan almıştı. Ancak eğer bir zayıflığı varsa bu da açılışları Anand kadar derinlemesine çalışmamış olmasıdır. Anand açılış çalışmanın kritik olduğu elit oyuncular jenerasyonundandır.

Carlsen ilk 15 hamle sonrasında epeyce dengeli bir konum elde edip “satranç oynamak” istiyor. Ve oynamak, ve oynamak ve oynamak istiyor.

Ve daha da oynamak istiyor. Carlsen rakiplerine yorucu oyun sonlarında eziyet etmekte bir efsanedir. Bu onun işkence odasıdır.

 

3. oyunda Anand Carlsen’i kendi işkence odasına sokmaya karar verdi – neredeyse dibi olmayan bir teori havuzuna! 

 Carlsen-Anand Magnus Thinking 3 Game 3

Vishy’nin bir planı var. Bu noktada oyuncuların saatleri hemen hemen eşit durumdaydı.

 

Anand Thinking Game 2

 

Bugün kendimi çok daha iyi hissediyorum.

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir