Dünya Şampiyonasında 4. oyun berabere

Dünya Satranç Şampiyonasının 4. oyununda siyahlarla oynayan kendine güvenen Anand, neredeyse 4 saat süren soluk ve sıkıcı bir oyundan sonra berabere kaldı. 

Vishy aktif bir oyun teşfik etmesi gereken Sicilya Savunmasını seçmesine rağmen, 4. oyun beraberlikle sonuçlandı. 

Sicilya ile bir mesaj gönderme

Birçok satranç uzmanı, 4. oyunda siyah taşlarla oynayan Anand’ın kazanç için risk almak yerine beraberlik için oynamasını bekliyordu.

Ancak Anand onları şaşırttı. Dengesiz konumlar yaratmakla bilinen meşhur ‘Sicilya Savunması’ oynadı, ve böylece oyunun bir puanla sonuçlanma ihtimali yüksekti.

Sicilya Savunması iyi oynayan tarafın genellikle kazandığı keskin konumlara yol açar ve bu nedenle popülerdir. Diğer taraftan siyahlar tarafından oynanacak başka hamleler genellile beraberlik konumlarına yol açar.

Anand’ın bu cesur hamlesi birçok satranç uzmanı tarafından takdir edildi. Bu Anand’ın karşı kampa gönderdiği bir ‘mesaj’ olarak tercüme edildi – “Mücadeleye hazırım, haydi gelin başlayalım.”

Ünlü satranç yorumcusu Susan Polgar blog’unda şöyle yazdı, “Anand tarafından sergilenen büyük bir psikolojik oyun. Dün kazandıktan sonra (Salı), şimdi Sicilya ile korkmadığına dair büyük bir mesaj verdi. Eğer Anand mücadele etmekten korkmadığı mesajını vermeye devam ederse çok iyi bir maça şahit olacağız.”

 

Carlsen Anand’ın Sicilyasına ‘Şah-Hint Hücumu’ ile yanıt verdi. Polgar’a göre bu karar ‘popüler teori’ dışında kalıyordu. Polgar’a göre Carlsen Anand’ın açılış hazırlığının çok iyi olması ve bu açılıştaki bilgisinin çok iyi olmasından dolayı her zamanki ‘teorik hamlelerden’ kaçındı.

Oyunun sonunda Carlsen’in bir piyon fazlası vardı. Ancak sadece birkaç taş kaldığı için bu bir etki yaratmadı.

47 hamlenin sonunda oyuncular aynı hamleleri üç kere tekrar etti ve hamle tekrarıyla beraberlik oldu.

Basın toplantısında Magnus şöyle konuştu, “Pek iyi oynamıyorum. Hatta, biraz berbat oynuyorum. Son iki oyunum epeyce kötüydü.”

Magnus şunları ekledi, “Genel anlamda yüksek kalitede bir oyun değildi. Genel olarak oyunda hatalar yoktu. Ancak aynı zamanda iyi bir oyunda yoktu.” 

İçi boş Magnus!

 

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir