Soçi’de Dünya Şampiyonluğu Heyecanı başlıyor

Dünya Satranç Şampiyonluğu Maçı Norveçli Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen ile Vishy Anand arasında 7-28 Kasım 2014 tarihleri arasında Rusya’nın Soçi şehrinde oynanacak.

Dünya satranç Federasyonu FIDE tarafından 2 yılda bir gerçekleştirilen Dünya Şampiyonluğu maçı ünvanın sahibi ile Adaylar turnuvasının galibi arasında oynanmaktadır. En fazla 12 maçın gerçekleşeceği karşılaşmada 6,5 puan üstüne çıkan bir oyuncu karşılaşmadan galip ayrılan taraf olacak. Eğer karşılaşmada 12 maç sonrasında taraflar arasındaki eşitlik bozulmaz ise 4 tane eşitlik bozma maçı oynanacak.

Dünya Çapında 3 milyondan fazla kişinin izleyeceği maçtaki taraflardan kısaca bahsedelim.

Magnus Carlsen

Norveçli Büyük usta 2013’ten beri Dünya şampiyonluğu taçının sahibi ve aynı zamanda dünyanın en genç büyükustası. Hayranları tarafından “Satrancın Mozartı” olarak anılmakta ve muazzam bir oyunsonu bilgisi olduğu düşünülüyor. Carlsen, ünvanını ilk defa bu karşılaşmada korumaya çalışacak.

Viswanathan Anand

5 defa dünya şampiyonluğu tacının sahibi olan Viswanathan Anand dünyanın en nitelikli satranç oyuncularından biri olduğu düşünülüyor. Nitelim Anand dünya şampiyonluğu tacını yapılan bütün farklı karşılaşmalarda (maç, turnuva ve eleme) kazanmayı başaran tek şampiyon. Madras Kaplanı ya da Tornado lakaplarıyla tanınan Anand aynı zamanda ilk Hintli büyükustadır.

Dünya şampiyonluğunun ilk maçına Anand beyaz taşlarla başlayacağı karşılaşma, Türkiye Saatiyle 14:00’de başlayacak.

Yarışmanın Resmi İnternet Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir