Dünya Şampiyonluğunda İkinci Maç

Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen ile Viswanathan Anand arasındaki 12 maçlık mücadeledeki 2. maça artık dakikalar kaldı. Türkiye saati ile 14:00’de başlayacak olan mücadele Sochi’deki Olimpik Medya Merkezi, Rusya’da gerçekleşecek.

Carlsen ve Ananda arasında bu yıl gerçekleşen Dünya Satranc Şampiyonası’nın ilk maçı 48. hamlede beraberlikle sona ermişti. Daha önce beş defa dünya şampiyonu olan Anand maça beyaz taşlarla başladı ve 23 yaşındaki Carlsen siyahlarla oynadı. 

Her iki oyuncu da maçın sonunda dört piyon, kale, vezir ve şah ile kalmıştı. Norveçli oyuncu oyuna çok yavaş başladı, bu arada Anand’ın kesin bir planı mevcut idi ve çok istikrarlı görünüyordu. Ancak 44 yaşındaki oyuncu, oyunun devamında aynı devinirliği devam ettiremedi.

Oyun Hakkında Ne Dediler? 

Viswanathan Anand: “[Carlsen’in] Şu devam yolunu denemesi gerektiğini düşünüyorum [42…Ke3 43.Kd7+ Şh6 44.Kxb7 Kb3]. Biraz rahatladım.”

Magnus Carlsen: “c8 karesini kaleden alan Fh3 fikrinin güzel olduğunu düşünüyorum. Benim için OK, hiç hayal kırıklığına uğramadım. Açılış kesinlikle incelenmesi gerekiyor.”

Yarışmanın Resmi İnternet Sayfası

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir