Satranç Şampiyonu olduk

2015 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, 2 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen ödül töreni ile tamamlandı.

 

ANKARA (Anayurt) – Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun destekleriyle, Konya Rixos Otel’de organize edilen 2015 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, 2 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen ödül töreni ile tamamlandı. Şampiyona sonunda Türkiye;  7 altın, 11 Gümüş, 7 bronz ve toplamda 1 takım birinciliği olmak üzere 26 madalya kazanarak Şampiyon oldu.

 

Konya Rixos Otel’de, gerçekleştirilen 2015 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası, 12 ülkeden (Rusya, Azerbaycan, İngiltere, Bulgaristan, Danimarka, Romanya, Arnavutluk, Finlandiya, Gürcistan, Moldova, İspanya ve Türkiye) toplam 666 sporcunun katılımıyla tamamlandı. Sporcuların 12 kategoride, 9 gün boyunca mücadele ettiği şampiyonanın kapanış töreni, Avrupa Satranç Birliği (ECU) Başkanı Zurab Azmaiparashvili, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Okulda Satranç Komisyonu Başkanı Kevin O’Connell, Genel Sekreteri ve Moğolistan Federasyonu Başkanı Sainbayar Tserendorj ve Konsey Üyeleri Tshepo Sitale (Botsvana), Christos Pilalis (Yunanistan), Ravindra Dongre (Hindistan), Jose Francisco Suarez Roa (İspanya) ve Uluslararası Okulda Satranç Birliği Başkanı Alexander Kostyev, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Başkan Vekilleri Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyeleri Kasım Yekeler, Halil İbrahim Sarı, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Başkan Vekili Tamer Sorgun, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Meram Belediye Başkan Yardımcısı Abdi Kalan ve Konya Gençlik Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Kanber’in katılımıyla gerçekleşti. 

 

Kapanış Töreninde konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “Böylesine elit bir şampiyonaya ev sahipliği yaptığımız ve başarıyla tamamladığımız için Türk satrancı adına son derece mutlu ve gururluyuz. Bu yıl 26 madalya ile şampiyonluğumuzu ilan ettik. Bu önemli başarıyı yakalayan tüm sporcularımızı kutluyor, ikinci olan Rusya’yı ve üçüncü olan Azerbaycan’ı tebrik ediyorum.” dedi.

 

Tulay’ın ardından konuşmalarını yapan Avrupa Satranç Birliği (ECU) Başkanı Zurab Azmaiparashvili, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetiminin kusursuz bir turnuva organizasyonu düzenlediğini belirterek tebrik etti ve Türk satrancının başarılarının devamını diledi.

Şampiyonanın final turunun ardından 12 kategoride derece alan sporculara ödülleri, protokol üyeleri tarafından sunuldu. Türkiye;  7 altın, 11 gümüş, 7 bronz ve toplamda 1 takım birinciliği olmak üzere 26 madalya kazanarak 2015 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonu olurken; Rusya ikinci, Azerbaycan ise üçüncü oldu.

 

Çift Yaş Şampiyonları

 

9 Yaş Kızlar Kategorisinde En Başarılı 8 Yaş Birincisi Dila Baloğlu (TUR), 9 Yaş Genel Kategorisinde En Başarılı 8 Yaş Birincisi Onur Bayhan (TUR), 11 Yaş Kızlar Kategorisinde En Başarılı 10 Yaş Birincisi Öykü Safiye İnce (TUR), 13 Yaş Kızlar Kategorisinde En Başarılı 12 Yaş Birincisi İlayda Kaygısız (TUR), 13 Yaş Genel Kategorisinde En Başarılı 12 Yaş Birincisi Ege Karaahmetoğlu (TUR), 15 Yaş Genel Kategorisinde En Başarılı 14 Yaş Birincisi Berat Hakkı Dalgar (TUR), 17 Yaş Kızlar Kategorisinde En Başarılı 16 Yaş Birincisi Burcu Melis Temel (TUR), 17 Yaş Genel Kategorisinde En Başarılı 16 Yaş Birincisi Kağan Tibet Özgür(TUR)

Altın Madalyalarımız

 

Esma Doğa Duran – 11 Yaş Kızlar Birincisi, Can Haktan Unat – 11 Yaş Genel Birincisi, Tuana Umay Çıtak – 13 Yaş Kızlar Birincisi, Doğa Boran Şahin – 13 Yaş Genel Birincisi, Bahadır Özen – 15 Yaş Genel Birincisi, Buket Tandoğan – 17 Yaş Kızlar Birincisi, Şiar Yaran – 17 Yaş Genel Birincisi

 

Gümüş Madalyalarımız

 

Rüya Zeynep Kaval- 7 Yaş Kızlar İkincisi, Kerem Erten – 7 Yaş Genel İkincisi, Elif Keskin – 9 Yaş Kızlar İkincisi, Buğra Kürşat Gökçek- 9 Yaş Genel İkincisi, Safiye Öykü İnce – 11 Yaş Kızlar İkincisi, Bora Çilek- 11 Yaş Genel İkincisi, Sude Hereklioğlu – 13 Yaş Kızlar İkincisi, Sinem Çağla Gündoğan – 15 Yaş Kızlar İkincisi, Tuna Özateş – 15 Yaş Kızlar İkincisi, Burcu Melis Temel- 17 Yaş Kızlar İkincisi, Tibet Kağan Özgür – 17 Yaş Genel İkincisi

 

Bronz Madalyalarımız

 

Tarık Kabul – 7 Yaş Genel Üçüncüsü, Efe Metehan Yavuz – 9 Yaş Genel Üçüncüsü, İpek Duru – 11 Yaş Kızlar Üçüncüsü. Utku Cengiz Acar – 13 Yaş Genel Üçüncüsü, Berat Hakkı Dalgar – 15 Yaş genel Üçüncüsü,  Irmak Dai – 17 Yaş Kızlar Üçüncüsü, Okan Bulgurlu – 17 Yaş Genel Üçüncüsü

Takım Sıralaması

 

1. Türkiye,

2. Rusya,  

3. Azerbaycan.

Ferda PUCAK

(Kaynak : Anayurt Gazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir