Eskişehir’de Ortak Satranç Turnuvası

Eskişehir’de, İnşaat Mühendisleri Odası, Görme Engelliler Spor Kulübü ve Eskişehir Satranç İl Temsilciliği ortaklığıyla düzenlenen satranç turnuvasında yarışmacılar dakikalarca birinci olmak için ter döktü.

Bir otelde gerçekleştirilen satranç turnuvasına 32 yarışmacı katıldı. Her yaş grubundan erkek ve bayanların katıldığı turnuvadaki yarışmacılar, başarılı olup oyunu kazanmak için büyük mücadele verdiler. Kurulan her masadaki satranç yarışmasının bazıları kısa sürede biterken, bazıları ile onlarca dakika sürdü. Aralarında, az da olsa görme bozukluğu olan yarışmacılar, kendi aralarında satranç oynadılar.

“İLERLEYEN YILLARDA GELENEKSEL HALE GELECEKTİR”

Eskişehir Satranç İl Temsilcisi Tayfun Taşçı, turnuvanın ortaklaşa düzenlendiğini belirtti. Katılım olarak fazla sayı olmadığını ifade eden Taşçı, “Turnuvamız İnşaat Mühendisleri Odası, Görme Engelliler Spor Kulübü ve Eskişehir Satranç İl Temsilciliği ortaklığıyla yapılan bir turnuva. Katılım olarak şimdilik 32 oyuncumuz var. Çok büyük kapsamlı bir turnuva düşünmedik. Önce olayı bir görelim istedik. İlerleyen yıllarda gelecekse hale gelecektir diye düşünüyoruz. İyi sporcularımız var yarışmada. Türkiye şampiyonumuz, yabancı bir sporcumuz da var şu anda oynayan. Turnuva gayet sağlıklı ve düzgün geçiyor” dedi.

“FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIYLA TURNUVAYA GÖRME ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZIN DA KATILIMINI SAĞLADIK”

Sosyal ve kültürel etkinliklere devam ettiklerini aktaran İnşaat Mühendisliği Odası Yönetim Kurulu Şube Sekreter Üyesi Berrin Çiftçi ise, bu turnuvayı Satranç İl Temsilciliği ve görme engellilerle birlikte ortak düzenlediklerini söyledi. Çiftçi, “Sosyal bir etkinlik olması amacıyla ilk kez düzenlendi. Yıldırım Turnuva dedikleri küçük bir turnuva yaptık. Farkındalık oluşturmak amacıyla da görme engelli arkadaşlarımızın da katılımını sağladık. Bu ilk turnuvamız. Bundan sonrakileri de geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Katılımcılara ve destek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“GÖRME ENGELLİLER DE BAZI SPORLARI RAHATLIKLA YAPABİLİYOR”

Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Kadir Uyanık da engellilere destek olunması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu;

“Buradaki amacımız görme engellilerin de bazı sporları rahatlıkla yapabileceğini halkımıza göstermekti. Bu alanda elde ettiği başarıları kamuoyu ile paylaşmak ve aynı zamanda toplumla görme engellilerin bütünleşmesine katkıda bulunmaktı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir