Zonguldak – Okulların Satranç Masaları Engelli Öğrencilerden

Zonguldak Özel Eğitim Meslek Lisesi’nde Eğitim Gören İşitme ve Konuşma Engelli Öğrenciler, Kentteki Okullara 8 Yılda 350 Satranç Masası, 60 Ecza Dolabı, 35 Harita Dolabı ve 25 Anahtarlık Dolabı Yaptı. Öğrencilerin Ürettiği 45 Satranç Masası, Bugün 12 Okula Teslim Edildi.

75 işitme ve konuşma engelli öğrencinin eğitim gördüğü Zonguldak Özel Eğitim Meslek Lisesi, 8 yıldır kentteki okulların dolap ve satranç masası ihtiyacını karşılıyor. Okulun Ahşap Teknolojisi Bölümü’nde okuyan öğrenciler, eğitimleri sırasında şimdiye kadar 350 satranç masası, 60 ecza dolabı, 35 harita dolabı ve 25 anahtarlık dolabı yaptı. Öğrencilerin eski tahta ve ahşap malzemelerden yaptıkları satranç masaları ve dolaplar, 25 okula ücretsiz olarak bağışlandı. Bölümde eğitim gören 16 öğrencinin, okul içindeki 45 metrekarelik atölyede ürettiği 45 satranç masası da bugün 12 okula teslim edildi. Okullardan gelen görevliler, satranç masalarını araçlarına yükleyerek götürdü.

Ahşap Teknolojisi Bölümü öğretmeni Abdullah Abasız, okulun fiziki yapısı ve diğer imkanların arttırılması durumunda öğrencilerin daha başarılı işlere imza atabileceğini söyledi. Eğitimleri sırasında ürettikleri eşyaların diğer okullar tarafından kullanılmasının engelli öğrencilerin moral ve motivasyonunu arttırdığını ifade eden Abasız, “Yaptıkları masa, dolap gibi ürünleri başka okulların kullanması işitme ve konuşma engelli öğrencilerimizin hayata bağlılığını da arttırıyor. Aldıkları eğitimi daha çok önemsiyorlar. Bu öğrencilerin imkanları arttırıldığında daha güzel işler başaracaklar. Amacımız, normal meslek lisesi okullarından mezun olan öğrenciler gibi mesleklerinde bilgi ve beceriye sahip olmaları” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir