Tavsiye Ettiğimiz Satranç Kitapları

satrancin_esaslari

Satrancın Esasları

Capablanca

Satranca başlamak için en iyi kitap..

 

Satranç Kitabım

Selim Palavan

“Satranç Kitabım”, satranca yeni başlayan ya da usta seviyesinde olan bütün satranç meraklılarına hitap edecek bir eser. Kendine özgü dili ve nükteli anlatımı, öğretici olmanın yanısıra kitabı eğlenceli hale getiriyor.

Satranç: Büyük Ustalar Modern Görüşler

Richard Reti

Bir ders kitabı yöntemliliğiyle işlediği bu yapıtında Reti, satranç stratejisini tarihsel gelişimi içinde sunmaktadır. Anderssen dönemi romantizminden örneklerle başlayan kitap, Morphy ve özellikle Steinitz’in yol açtıkları klasik çığırı, özellikle Lasker’i çarpıcı yönleriyle irdeledikten sonra, satrancın Rubinstein’la Capablanca’nın elinde ulaştığı yetkin yoğrumu betimlemekte ve Reti’nin kendisinin de içinde bulunduğu, Nimzoviç, Alyehin, Breyer gibi hipermodernler kuşağının görüşlerini yansıtarak son bulmaktadır. Reti bu alanda, açılış sorunlarını, varyant labirentleinde kaybolmadan, hamlelerin ardında yatan stratejik amacın ışığında aydınlatmakta, ayrıca sayısız oyunortası sorununa değinme fırsatını da bularak canalıcı noktaları, yalın, açık ve sürükleyici bir anlatımla serimlemektedir.

yerli1b

Satrançta Turnuva Hazırlığı

Aleksandr Koblenz

Çeviri:Uluğ Nutku, Serdar Çelik

1930’lara doğru temeli atılan Sovyet Satranç Okulu’nun Koblenz, 1960-1961 Dünya Satranç Şampiyonu ve günümüzün ilk on oyuncusu arasında yer alan Mihail Tal’i yetiştirmekle öğretmenliğindeki başarısını kanıtlamıştır. Bu okulun yetiştirdiği dünya şampiyonları arasına son olarak adını yazdıran Kasparov, Koblenz’in öğretim yönteminin sağlamlığını ve modern satrancın temellerini atmış oluşunu göstermesi yönünden de önemlidir. Günümüzde hemen her dilde yayınlanan ve sayıları gittikçe çoğalan kitaplar arasında kalıcı niteliğe ulaşanları pek azdır. Elinizdeki kitap bu türden bir klasiktir; satranç öğretiminde vazgeçilemeyecek bir yapıttır.

 yerli18b

Satrançta Ustalık Dersleri

Aleksei Suetin Çeviri: Ali Karatay

yerli12b

Satrançta Sistematik Antrenman (Training

Sergiu Samarian

Satrançta ilerlemek isteyenler için..

Satrançta Oyun Sonu

Yuri Averbach

Satranççılarımız, oyunsonunda daha çok, açılış öğrenmeye eğilimlidir. Nedeni de her oyunda açılış olmasına karşılık, her oyunda oyunsonu olmamasıdır. Oysa bazı oyunlar, geçilebilecek olan oyunsonundaki üstünlüklerin ne olduğu bilinmediğinden, oyunortasında kaybedilmektedir ya da oyunsonu elverişli olmadığı halde sadeleşme ile bu evreye girildiğinden güç durumla karşılaşılmaktadır. Kısaca, oyunsonu bilgileri öğrenildikten sonra tam bir satranççı olunabilir.
-Ümit Ünkan

Satrançta Beraberlik

L. Verhovski

yerli21b

Masallarla Satranç

Ozan Çapan

 

yerli20b

Gençler İçin Satranç

B. J. Withuis, Helmut Pfleger

Çeviri:Selim Palavan,Alev Gönçer

Gençler için satranç, konsantre olma yeteneğini düzenlemek, stratejik düşünüş tarzını öğrenmek ve bundan zevk almak için en iyi olanaktır. Bu kitap atılabilen adımlarla satrancı tanıtmakta ve Alman Satranç Federasyonu’nun verdiği “Piyon”, “Kale” ve “Şah” diplomalarını alma olanağını sağlamaktadır. Sistematik anlatımı sayesinde

(“Öğrenmek-denemek-onaylamak”) oyun gücü planlı bir şekilde artırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir