Sicilyalı Savunmasına Karşı Alternatif Yaklaşımlar vol.2

Bu ay Sicilyalı Savunmasına karşı Modern Grand Prix Atak sistemini önereceğim. Bu sistem 1.e4 c5 2.Ac3 Ac6 3.Fb5 ile başlıyor ve size Sicilyalı sistemlerine karşı esneklik sağlıyor. Şöyle ki 1.e4 c5 2.Ac3 e6‘ya karşı 3.Af3 ile açık sicilyalı konumlarına da girebilme şansı veriyor. 1.e4 c5 2.Ac3 d6‘dan sonra 3.Af3 ile najdorf, dragon varyantlarına da beyazla girebilirsiniz ya da 1.e4 c5 2.Ac3 d6 3.f4 ile Grand Prix Atak için Fc4 lü sisteme geçebilirsiniz ki normalde bu dizilime karsı siyahın en iyi cevabı …e6, …d5 ile ilerlemek olacaktı, ancak simdi …d6 sonrası siyah bir tempo kaybetmiş olur. Sveshnikov, Kalashnikov, Löwenthal ve Dört At Varyantı gibi tuzaklı ya da teorik olarak fazla üstünlük vermeyen varyantlardan kaçınmanızı da sağlayacaktır. Bu varyant ayrıca istatistiksel olarak da beyaza iyi. Şöyle ki 1.e4 c5 2.Ac3 Ac6 3.Fb5 sonrası eşit rating e sahip 2300 üstü oyuncularda beyazın %56 ile iyi bir istatistiği bulunmakta.

Bu ayki köşemde Modern Grand Prix atağı önerirken farklı birşey yapmam gerektiğini düşündüm. Sadece beyaz açısından estetik, güzel bir oyun paylaşmam yetmezdi, kendimden de birşeyler vermeliydim. Aşağıdaki oyunda kendisinden çok şeyler öğrendiğim ve çok kuvvetli bir oyuncu olan Serkan Köse ile maçım yer alıyor. Aramızda belirgin seviye farkı olmasına rağmen (ben o sırada 1960 elo civarındaydım, rakibimin elosu 2283 idi.) bu maçı güzel bir şekilde kazanmak beni çok mutlu etmişti.

Bu oyunu ve sistemi beğenirseniz size GM Gawain Jones‘un yazdığı ”Starting Out: The Grand Prix Attack” kitabını öneriyorum. Bu sistemle ilgili mükemmel bir kitap. Sade anlatım tarzıyla da öğretici ve eğlendirici.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir