Satrancınızı Geliştirmek İçin 5 Yöntem

Satranca yeni başlayan her satranç öğrencisi oyununu geliştirmek için çeşitli yöntemlere başvurur. Birçoğu bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini tam olarak kestiremez. Özellikle birçoğu satrancını geliştirmek için ilk adım olarak ”kombinezonlar”ı (Satranç Problemleri) görür.
Kombinezonların tabiki de satranca katkısı vardır. Özellikle satrançta hesap yeteneğinizi geliştirmede… Fakat satranca yeni başlayan bir oyuncunun ilk önce hesap yeteneği geliştirmesi yerine temel prensipleri öğrenip sıkça taktik çalışmalıdır. Unutmayın ki satrancınızı geliştirmek için çok sıkı çalışmanız gerekmektedir.
1-) Daha Çok Satranç Oyna
Herkese apaçık söylenen ve sıkça hafızada yer eden bir ifadedir.Ancak satranca ne kadar yakın olursanız hem o kadar çok bilgi sahibi olursunuz hemde bir o kadar çok seversiniz.Aslında bu maddede satranç oynamaktan kasıt eğer satranç oyuncusu orta seviyedeyse kesinlikle çalışma stili kombinezon çözmeye yönelik olmalıdır.Eğer satranca yeni başlayan biriyse (taşların hareketi ve tahtayı tanıdıktan sonraki aşama) kesinlikle pratik kazanmak için basit temaları gözden geçirmelidir.
2-)Ustaların Oyunlarını İnceleyin
Orta seviyeli bir oyuncunun mümkün olduğunca yapması gerekenlerden biride ustaların maçlarını değerlendirmektir.Ustaların maçlarındaki her hamlenin Neden-Amaç-Sonuç teması içinde her hamlenin analizini yapmalıdır.Kuşkusuz bu satrancı anlama ve hesap yeteneğinizi paralel olarak arttıracaktır.
(Kendiniz ustaların oyunlarını analiz edemeseniz bile birçok kitaplarda yada sitelerde ustaların analizli oyunları var.Buda sizin için en büyük kaynaklar.)
3-)Kendi Oyunlarını Gözden Geçir
Kendi oyunlarını gözden geçirmenizin en büyük katkısı yaptığınız hatalardan ders çıkararak aynı hataya bir daha düşmemenizdir.Eğer siz kendi oyunlarınızı analiz etmezseniz size göre doğru olan hamleleri yapmaya devam edersiniz.Buda taktiksel olarak size eksi şeklinde geri döner.Aynı zamanda kendi oyunlarınızı analiz etmeniz demek kendi satranç stilinizi keşfetme ve geliştirmeyide sağlar.

4-)Taktikler,Taktikler,Taktikler
Taktik çalışmak ve basit temalar üzerinde yoğunlaşmak size önemli ölçüde pratiklik kazandırır.Yeni başlayanlara yönelik taktik olarak; genel matlar ve terimleri (çatal,şiş,opozisyon vs.) öğrenmekle başlamalıdır.Orta seviyeli oyuncular için ise; Açılışlar,konumsal oyun için gerekli etmenler vb. gibi faktörlere yönelmelidir.

5-)Özel Dersler
Bir satranç oyuncusunun kendine ait bir antrenörü olması o kişi adına büyük bir deneyimdir.Özel derslerde hem satranç gelişiminize daha rahat katkıda bulunma ve bu işin psikolojik olarak moral vermeyle satranca katkıda bulunmasında büyük bir ölçüt vardır.Aynı zamanda bir antrenörle çalışmak klüplere girmek ve turnuvalara katılmak gibi aktivitelerde vardır.Bu sayede oldukça tecrübe kazanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir