Satrancın gizemi…

Satranç öyle gizemli bir oyundu ki; tüm dünya ahalisi gece – gündüz satranç oynasa, yine de satrancın tüm sırlarını keşfedemez. Başka bir örnekle; bir çölde ki her kum taneciği büyük bir sırdır ve bizim bunları öğrenebilmemiz için, hiç durmadan ve yakıcı güneşin altında bunları toplamamız gerekir. İşte bizler de böyle bir gizemin yolcularıyız. Bu siteye giren ve satranç oynayan herkes aynı çölde yaşayan ve tüm kum taneciklerini toplamak için can atan insanlardır. Bu insanlardan en çok kum taneciği toplayanların dahi hiç birşey bilemeyecek kadar bu çölden kum taneciği topladıklarını söyleyebilirim. Şu ana kadar kaç tane dünya şampiyonunun satrancın tüm sırlarını keşfettiğini duydunuz? Elbette hiç birisi… Eğer keşfeden olsadı hiç yenilmezdi. Lakabı da “yenilmez” olurdu.

 İşte satranç böyle gizemli bir dünyadır. Herkes bu dünyada elinden geldiğince iyi bir oyuncu olmaya çaba gösterir. Kimsenin çabası boşuna çıkmaz, aksine herkes, her oyunda yeni birşeyler öğrenir. Bu öğrendiklerinden bir sürü şey çıkarır ve bilgisine bilgi katar. Her yeni bilgi öğrenişinde hemen onu sever uygulamaya başlar. Onun tehlikelerini de öğrenince hemen döner…

 Satrancın tek bunlara değil de, hayatımıza yansıyan bir çok yönü vardır. Bazen vezirimizi feda ederiz. Niye?.. Rakibi mat etmek, onu yenmek için. Bunun hayatımıza yansıyan yönünü rahatlıkla görebiliriz. Sonunda bir milletin kuruluşu varsa en sevdiğimizi dahi feda etmeliyiz (onu bilerek öldürmeyi kast etmiyorum). Satrançta bir piyonun bile büyük bir önemi vardır, gerçek hayatımızda en küçük şeye bile önem vermeliyiz demektir bu. Unutmayalım; gözümüzle göremediğimiz, bizden kat kat küçük bir mikrop bizi yatağa düşürür. Yahutta öldürür. Satrancın bu gizemli yönlerini keşfettikten sonra, satrancın sadece bir oyun mu, yoksa hayatımızla eşdeğer anlam taşıdığını mı öğreniriz? Satrancın bu gizemli dünyasından birkaç şey bahsettik; ama halâ % 0,1’inden bahsettik. Kim bilir, çözümleyemediğimiz hangi yönleri var?

 Vahdet KARAKUŞ

18:33:45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir