Satrancın Yıldızlarına Ödül

Türkiye Satranç Federasyonu ile Burdur Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Burdur Gölü Ulusal Satranç Turnuvası’nın şampiyonları belli oldu.200’ün üzerinde sporcunun 4 gün boyunca mücadele ettiği turnuvanın sonunda, dostluk kazandı.

Türkiye Satranç Federasyonu ve Burdur Belediyesi’nin, dikkatleri kuruyan Burdur Gölü’ne çekmek için verilen mücadeleyi güçlendirmek adına turnuvaya “Burdur Gölü” ismini verdiler. Son 35 yılda su kapasitesinin ortalama %40’ını kaybeden ve hala kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü’ne sahip çıkan 200’ü aşkın satranç sporcusu, bu kez hamlelerini “Burdur Gölü kurumasın” diyerek yaptılar.

Belediye Konferans ve Sergi Salonu’nda 4 gün devam eden turnuva, 2 kategoride gerçekleşti. Üst düzey puanlı satranç sporcularının yarıştığı A Kategorisi’nde Türkiye’nin farklı illlerinden gelen sporcularla beraber Azerbeycan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Suriye ve Litvanya gibi ülkelerden gelen sporcular mücadele ederken, turnuva sonunda sırasıyla Quparadze Giga, Benidze Davit, Annaberdiyev Meilis, Rahmanov Shahrıyar, Chighladze Iverı, Mammadov Ayaz, Yakup Eryiğit, Atagün Karayel, Annaberdiyev Babageldi, Eminov Orkhan dereyece girdiler.

7. tur öncesinde Siirt’te hain saldırı sonucu şehit olan Burdurlu Uzman Çavuş Hakan Aktürk için 1 dakika saygı duruşu düzenlendi. Turun ardından, 2015 Burdur Gölü Ulusal Satranç Turnuvası şampiyonları ödülleri ile buluştu.

B Kategorisi sıralamasında Feyza Nur Bulgurcu, Sudenaz Dalgar, Dinçer Başgül, Rafet Üregen, Hafize Demirtaş, Çağakan Kuyucuoğulları, Süleyman Çoban, Erdem Yeşildağ, Kaan Yıldırım Kaptan, Hazal Gülşen Şebnem, ilk 10’da yer aldılar.

A kategorisi En iyi kadın sporcu olarak dereceye giren isimler ise, Gamzenur Güney, Kübra Selenay Esti, Buse Naz Koçyiğit oldu.

B kategorisi En iyi kadın sporcuları ise, aldıkları puanlara göre Feyza Nur Bulgurcu, Sudenaz Dalgar, Hafize Demirtaş olarak belirlendi.

A kategorisi En iyi yerel sporcu Yakup Eryiğit , Murat Yelligedik, Ramazan Söyek olurken, B kategorisi en iyi yerel sporcular ise Sudenaz Dalgar, Dinçer Başgül, Salih Kurt isimleri oldu.

(Kaynak : Burdur Gazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir