Satrancı Meslek Edinenler

Satrancı Meslek Edinenler

A

  • Michael Adams (İngiltere, 1971– )
  • Simen Agdestein (Norveç, 1967– )
  • Semyon Alapin, (Letonya 18561923)
  • Alexander Alekhine (Rusya, 18921946)
  • Viswanathan Anand (Hindistan, 1969– )
  • Adolf Anderssen (Almanya, 18181879)
  • Ulf Andersson (İsveç, 1951– )
  • Yuri Averbakh (Rusya, 1922– )
  • Suat Atalık(TürkiyeBosna-Hersek 1964)
  • Lev Alburt(ABD 1945)

B

  • Etienne Bacrot (Fransa, 1983– )
  • Evgeny Bareev (Rusya, 1966– )
  • Alexander Beliavsky (Ukrayna, Slovenya, 1953– )
  • Joel Benjamin (ABD, 1964– )
  • Pal Benko (ABD, 1928– )
  • Hans Berliner (ABD, 1929– )
  • Henry Bird (İngiltere, 18301908)
  • Arthur Bisguier (ABD, 1929– )
  • Joseph Henry Blackburne (İngiltere, 18411924)
  • Efim Bogoljubov (Ukrayna, 18891952)
  • Isaac Boleslavsky (SSCB, 19191977)
  • Mikhail Botvinnik (SSCB, 19111995)
  • Gyula Breyer (Macaristan, 18931921)
  • David Bronstein (Rusya, 1924– )
  • Walter Browne (ABD, 1949– )

C

  • Jose Raul Capablanca (Küba, 18881942)
  • Magnus Carlsen (Norveç, 1990– )
  • Maia Chiburdanidze (SSCB, 1961– )
  • Mikhail Chigorin (Rusya, 18501908)
  • Larry Christiansen (ABD, 1956– )
  • Pia Cramling (İsveç, 1963– )

D

  • Alexey Dreev (Rusya, 1969– )
  • Oldrich Duras (Çekoslovakya, 18821957)

E

  • Erich Eliskases (Almanya, Arjantin, 19131997)
  • Max Euwe (Hollanda, 19011981)
  • Larry Evans (ABD, 1932– )

F

  • Salo Flohr (Çekoslovakya, 19081983)
  • Reuben Fine (ABD, 19141993)
  • Bobby Fischer (ABD, 1943– )

G

  • Nona Gaprindashvili (Gürcistan, SSCB, 1941– )
  • Boris Gelfand (Belarus, SSCB, İsrail, 1968– )
  • Efim Geller (SSCB, 19251998)
  • Florin Gheorghiu (Romanya, 1944– )
  • Svetozar Gligoric (Yugoslavya, 1923– )
  • Harry Golombek (İngiltere, 19111994)
  • Ernst Grünfeld (Avusturya, 18931962)
  • Boris Gulko (SSCB, ABD, 1947–)

H

  • Vlastimil Hort (Çekoslovakya, Almanya, 1944– )
  • Robert Hübner (Almanya, 1948– )

I

  • Vassily Ivanchuk (Ukrayna, 1969– )
  • Borislav Ivkov (Yugoslavya, 1933– )

J

  • David Janowski (Polonya, Fransa 18681927)

K

  • Gata Kamsky (Rusya, ABD, 1974– )
  • Sergey Karjakin (Ukrayna)
  • Anatoly Karpov (Rusya, 1951– )
  • Gary Kasparov(Rusya, 1963– )
  • Lubomir Kavalek (Çekoslovakya, US, 1943– )
  • Rustam Kasımdzhanov (Özbekistan, 1979– )
  • Raymond Keene (İngiltere, 1948– )
  • Paul Keres (Estonya, 19161975)
  • Alexander Khalifman (Rusya, 1966– )
  • Viktor Korchnoi (Rusya, İsviçre, 1931– )
  • Alexandra Kosteniuk (Rusya, 1984– )
  • Alexander Kotov (SSCB, 19131981)
  • Vladimir Kramnik (Rusya, 1975– )

L

  • Bent Larsen (Danimarka, 1935– )
  • Edward Lasker (Almanya, ABD, 18851981)
  • Emanuel Lasker (Almanya, ABD, 18681941)
  • Joel Lautier (Fransa, 1973– )
  • Péter Lékó (Macaristan, 1979– )
  • Andrei Lilienthal (Macaristan, Rusya, 1911– )
  • Ljubomir Ljubojevic (Yugoslavya, 1950– )
  • William Lombardy (ABD, 1937– )
  • Ruy López de Segura (İspanya, c.1530 – c.1580)
  • Luis Ramirez Lucena (İspanya, c.1465 – c.1530)

M

  • Geza Maroczy (Macaristan, 18701951)
  • Frank Marshall (ABD, 18771944)
  • Henrique Mecking (Brezilya, 1952–)
  • Jacques Mieses (Almanya, İngiltere 18651954)
  • Tony Miles (İngiltere, 19552001)
  • Alexander Morozevich (Rusya, 1977–)
  • Paul Morphy (ABD, 18371884)

N

  • Miguel Najdorf (Arjantin, 19101997)
  • Rashid Nezhmetdinov (Rusya, 19121974)
  • Aaron Nimzowitsch (Latvia, 18861935)
  • John Nunn (İngiltere, 1955– )

O

  • Fridrik Olafsson (İzlanda, 1935– )

P

  • Tigran Petrosian (Ermenistan, SSCB, 19291984)
  • François-André Danican Philidor (Fransa, 17261795)
  • Harry Nelson Pillsbury (ABD, 18721906)
  • Judit Polgar (Macaristan, 1976– )
  • Susan Polgar (Macaristan, ABD, 1969– )
  • Zsófia Polgár (Macaristan, İsrail, 1974– )
  • Ruslan Ponomariov (Ukrayna, 1983– )
  • Lajos Portisch (Macaristan, 1937– )

R

  • Timur Radjabov (Azerbaycan, 1987– )
  • Samuel Reshevsky (Poland, ABD, 19111992)
  • Richard Réti (Çekoslovakya, 18891929)
  • Akiba Rubinstein (Polonya, 18821961)

S

  • Carl Schlechter (Avusturya, 18741918)
  • Yasser Seirawan (Suriye, ABD, 1960– )
  • Alexei Shirov (Latvia, İspanya, 1972– )
  • Nigel Short (İngiltere, 1965– )
  • Vasily Smyslov (Rusya, 1921– )
  • Ivan Sokolov (Yugoslavya, Netherlands, 1968– )
  • Boris Spassky (Rusya, Fransa, 1937– )
  • Jon Speelman (İngiltere, 1956– )
  • Howard Staunton (İngiltere, 18101874)
  • Leonid Stein (SSCB, 19341973)
  • Wilhelm Steinitz (Avusturya, ABD, 18361900)
  • Nevzat Süer (Türkiye)
  • Peter Svidler (Rusya, 1976– )
  • Suat Soylu (Türkiye, 1960 – 2410 ELO

T

  • Mark Taimanov (Rusya, 1926– )
  • Mikhail Tal (Latvia, SSCB, 19361992)
  • Siegbert Tarrasch (Almanya, 18621934)
  • Ksawery Tartakower (Polonya, Fransa, 18871956)
  • Jan Timman (Hollanda, 1951– )
  • Veselin Topalov (Bulgaristan, 1975– )

U

  • Wolfgang Unzicker (Almanya, 1925– )

V

  • Milan Vidmar (Slovenya, 18851962)

Z

  • Eugene Znosko-Borovsky (Rusya, Fransa 18841954)
  • Johannes Zukertort (Polonya, 18421888)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir