Muş’un İlk Ulusal Satranç Turnuvası Sona Erdi

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Satranç Muş İl Temsilciliği organizasyonunda ve Muş Ovası Gazete Radyo TV ve İnternet Yayıncıları Derneği (MUGART-DER) sponsorluğunda ilimizde ilk defa düzenlenen ulusal çaptaki Lale Festivali Satranç Turnuvası sona erdi.

Muş Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Lale Festivali Satranç Turnuvası, iki gün süren kıyasıya mücadelelerin ardından tamamlandı. İlimizde ilk defa düzenlenen ulusal bazdaki satranç turnuvası Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Satranç Muş İl Temsilciliği tarafından organize edildi. Muş Ovası Gazete Radyo TV ve İnternet Yayıncıları Derneği’nin de (MUGART-DER) sponsor olarak destek verdiği turnuvaya 4’ü çocuk toplam 54 satranç sever katıldı. Ulusal alanda yapılan turnuvaya Muş’un yanı sıra Bitlis, Siirt, Erzurum, Batman, Mardin illerinden de katılım oldu. Satranç Muş İl Temsilcisi Kasım Demirçin’in Turnuva Direktörü olarak görev yaptığı satranç turnuvasının Baş Hakemlik görevini İhsan Kılıç yaptı. Sabri Yıldız, Canan Demir, Selver Gürbüz ve Y. Murat Soytürk ise turnuvada hakem olarak görev yapan isimlerdi.

MUGART-DER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Toplu’ya özel teşekkür

Lale Festivali Satranç Turnuvası’nın açılış konuşmasını, Satranç Muş İl Temsilcisi ve aynı zamanda Turnuva Direktörü olan Kasım Demirçin yaptı. Böyle bir organizasyonu sponsor yetersizliğinden dolayı daha önceki yıllarda yapamadıklarını belirten Demirçin, konuyla ilgili olarak Muş Ovası Gazete Radyo TV ve İnternet Yayıncıları Derneği (MUGART-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Toplu il görüştüğünü ve kendisinin sponsor olmak istemesi dolayısıyla çok memnun olduklarını ifade etti. Sponsor desteğinden dolayı Bülent Toplu’ya özel bir teşekkür borçlu olduklarını belirten Demirçin, turnuva katılımcılarına başarılar diledi. Demirçin konuşmasının devamında: “Programa biraz geç başladık, bu nedenle Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hamdullah Kardaş ve katılımcılardan özür diliyorum. Çevre illerden gelen katılımcılarımız var, onların da gelmesiyle turnuvamızı başlatıyoruz. Ben tüm katılımcılarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Demirçin’in ardından konuşmasını yapmak üzere Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hamdullah Kardaş kürsüye çıktı. Kasım Demirçin’in Satranç Muş İl Temsilcisi olarak göreve başladığı günden bu yana birlikte çok güzel işler yaptıklarını belirten Kardaş: “Kasım Hocam ile birlikte satrançta neredeyse çağ atlattık. Daha önce Bitlis’te de görev yaptım. Orada da çok güzel çalışmalar yaptık. İnşallah Bitlis’i örnek alarak satrançta çığır açmaya çalışacağız. Kasım Hocamla da bu konuyu konuşmuştuk, biz Bitlis’i bu konuda örnek alıyoruz. Bitlis’ten ve diğer illerden gelen arkadaşlarımız, hepiniz şeref verdiniz. Aramızda çok küçük yaşta kardeşlerimiz var, biz her şeyden önce bu çocuklarımıza örnek olalım. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Bizlere öğretmenlik yapan büyüklerimizle şu an meslektaşız. Onlar bizleri gördüklerinde onurlanıyorlar. Biz bunu sizlerinde yaşamasını istiyoruz. Satranç çok güzel bir spordur. İnsanın zihnini geliştirir. Geleceğimizin açık ve güzel beyinlere ihtiyacı vardır. Satranç sporunun bir futbol veya voleybol gibi izleyici kitlesi olmayabilir. Ama inanın bu gelecek nesle emanet edebileceğimiz en değerli spordur” ifadelerini kullandı.

Bülent Toplu, emeği geçenlere teşekkür etti

Lale Festivali Satranç Turnuvası’nın sponsoru MUGART-DER’in Yönetim Kurlu Başkanı Bülent Toplu, turnuva açılışında yaptığı konuşmasında turnuvada emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti. Toplu konuşmasında: “Çok değerli sporcu arkadaşlar, öncelikle Lale Festivali Satranç Turnuvası’nın gerçekleşmesinde emeği geçen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne ve Satranç Muş İl Temsilciliği’ne desteklerinden dolayı gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ayrıca turnuvada görev alan esas kahramanlarımız var. Hakemlerimiz ve dünden bu yana çalışan tüm personelimize çok teşekkür ediyorum. Muş Ovası Gazete Radyo TV ve İnternet Yayıncıları Derneği (MUGART-DER) olarak bu yıl ilkini başlattığımız satrancın insanlar üzerindeki gelişim ve odaklanmada çok önemli etkisi olduğunu hepimiz çok iyi biliriz. Bizlere ileriyi düşünmemizi sağlayan bu sporun en başta çocuklarımıza ve herkese aşılanması gerektiğine yürekten inanıyorum. Satranç, her bireyin olduğu gibi özellikle çocukların zihin gelişiminde önemli bir payı olmaktadır. Satranç, bir yandan zihnin gelişimine katkı sağlarken diğer yandan da planlı, disiplinli ve düşünerek hareket etmemizi sağlamaktadır. Sadece bu öğretilerle de kalmayıp oyuncunun oyun esnasında karşısındakine saygılı olmasını, karşılıklı hoşgörüyü ve kaybetmeyi de kabullenmek gibi sosyal ve kişisel gelişimine de katkı sağlamaktadır. Aslında satranç oyunu oyun olmanın da ötesinde bir kişisel gelişim serüvenine dönüşüyor adeta. Biz de tüm bu kazanımların farkında olarak bu yıl satranç turnuvamızı başlatıp geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz ve İnşallah da bunu gerçekleştireceğiz, sürdürüp devam ettireceğiz. Turnuvaya gösterdiğiniz ilgiden dolayı şimdiden hepinize teşekkür eder, yarışmacılarımıza başarılar dilerim” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Bülent Toplu ve Hamdullah Kardaş tarafından ilk satranç hamleleri yapılarak turnuva açılışı gerçekleştirildi. İki gün boyunca Muş Gençlik Merkezi’nde süren turnuvada 4’ü çocuk toplam 54 katılımcı kıyasıya yarıştı. Pazar günü saat 20.00 civarında final maçlarının oynanmasıyla sona eren turnuvada, dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Turnuvanın Genel Kategorisinde birincilik kazanan Bitlis’ten katılan Vedat Çam, en büyük ödül olan 500 TL’nin sahibi oldu. Genel Kategori ikincisi yine Bitlis ilinden katılan Veysi Aysoy 300 TL, Siirt’ten katılan Orhan Çelebi turnuva üçüncüsü olarak 200 TL, turnuva dördüncüsü Erzurum İli’nden katılan Mehmet Salih Yıldırım 100 TL ve yine Erzurum’dan katılan turnuva dördüncüsü Murat Kesici 100 TL’lik ödülün sahibi oldu. Dereceye giren sporculara para ödülünün yanı sıra kupa ve madalya da takdim edildi. Turnuva da Yerel Kategori yarışlarında il birinciliğini kazanan Muhsin Gök 150 TL, ikinci Turan Koltuk 100 TL ve üçüncü Metin Yıldırım ise 50 TL’lik ödülün sahibi oldular. Yerel Kategori’de dereceye giren sporculara da para ödülünün yanı sıra kupa ve madalyaları takdim edildi.

Turnuva, ödül töreninin ardından hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi. Turnuva sonrası görüşlerini aldığımız Yerel Kategori İl Birincisi Muhsin Gök: “Muş’ta ilk defa ELO ve UKD dikkate alınarak ulusal bir turnuva düzenlendi. Bu vesileyle çevre illerimizden turnuvaya katılanlar oldu. Çok kıyasıya bir yarışma oldu. Bene Yerel Kategori’de birinci, Genel Kategori’de ise altıncı sırayı aldım. Bundan sonra İnşallah bu turnuvaların devamı olur. Turnuvada emeği geçen Bülent Toplu Bey’e ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

(Kaynak : Muş Ovası)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir