Keşan 13. Uluslararası Satranç Turnuvası sona erdi

Türkiye Satranç Federasyonu, Keşan Belediyesi ve Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce düzenlenen, Keşan 13. Uluslararası Satranç Turnuvası’nda Türkiye adına yarışan Orkhan Eminov birinci oldu.

Keşan Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda bir haftadır devam eden turnuvada Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün ve Litvanya’dan 83 sporcu yarıştı.

Son gün müsabakalarında, Türkiye adına yarışan Orkhan Eminov birinci, Gürcistan’dan Armen Grigoriev ikinci, Azerbaycan’dan Rahmanov  Shahriyar da rakiplerini mağlup ederek üçüncü oldu.

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, turnuvanın kapanış töreninde yaptığı konuşmada, yurt içi ve yurt dışından gelen birçok sporcunun turnuvaya katıldığını söyledi. Satrancın gençler için önemli bir spor olduğunu vurgulayan Özcan, turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Federasyon Başkanı Gülkız Tulay da Keşan’ın Türk satrancında önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Turnuvanın her yıl düzenlenerek istikrarlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Tulay, Keşan’da düzenlenen turnuvanın birçok il ve ilçeye örnek olduğunu vurguladı.

Turnuvanın birincisi Eminov ise aslen Azerbeycanlı olduğunu, Türkiye’de eğitim gördüğü için federasyonun sporcusu olarak turnuvaya katıldığını bildirdi. Eminov, birinci olmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri verildi.

Toplam 21 bin 50 lira para ödülünün yer aldığı turnuvada, genel sıralamada yerli, yabancı ilk 13’e girenlere, en iyi 6 Türk sporcuya, en iyi 3 Türk kadın sporcuya, en iyi 16 yaş ve altı 8 Türk sporcuya, en iyi 12 yaş ve altı 8 Türk sporcuya para ödülü verildi.

Turnuvada ayrıca en iyi 9 yaş ve altı 10 Türk sporcuya da satranç takımı hediye edildi.

Kaynak : AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir