Kasparov Karpov’a Karşı

Kasparov Dünya Satranç Şampiyonluğu maçına ilk defa 1985 yılında 22 yaşındayken çıktı. Dünya Şampiyonu olabilmek için gerek koşul bir tarafın altı  maç kazanmasıydı. Karpov o zamanın dünya şampiyonuydu ve ünvan maçına oldukça hızlı başladı. İlk dokuz parti sonunda skor 5 1/2 : 2 1/2 oldu. Artık herkes Kasparov’un şansı kalmadığına inandığı  zaman, Kasparov anladı ki  şimdiye kadar uyguladığı oyun tarzı yanlıştı.

 

Maçlara yepyeni bir taktikle, beraberliklerin sayılmamasından da yararlanarak, kuvvetle direnmeye başladı. Kasparov genç olma avantajından yararlanmak istiyordu. Böylece satranç tarihinde eşi olmayan bir beraberlik serisi  meydana geldi; 27. partiye kadar olan tüm partiler berabere bitti. Ancak 27. partiyi tekrar Karpov kazandı ve otoritelere göre artık Kasparov’un durumu ümitsizdi. Çünkü en ufak bir hata Kasparov’un sonu olacaktı ve Karpov artık sabırla o şansı bekliyordu. Ancak Kasparov’un taktiği işe yaramaya başlamıştı ve Karpov artık  maçların başlangıcıda ki gibi oynayamıyordu. Buna rağmen 31. maçta üstün duruma geçmesi ve kazancı kaçırması onu kötü etkiledi. Çünkü 32.  maçı kaybetti. Böylece rakibini 6:0 yenerek ‘psikolojik kompleks ‘ yaratma düşünceleri de suya düşmüş oluyordu. Bundan sonra beraberlik serileri 14 maç daha devam etti ve 47. ve 48. mçlarda Karpov ağır yenilgilere uğradı.

Ancak tam bu sırada FIDE (Satranç Federasyonu) araya girdi ve maçları iptal etti. Buna gerekçe olarak maçların 5 ay devam etmiş olmasına rağmen bitmemiş olmasını gösterdi. Heralde Karpov’un 15 kilo kaybedip hasteneye kaldırılmış olması  da etkili olmuştur. 

Bu ikilinin birbirine olan duygularınu anlatabilmek için, 1990 yılında yapılan bir röportajdan alıntı; 

Der Spiegel:Bir restoranda sadece Kasparov çiftinin oturduğu masada iki boş koltuk bulunduğunu görürseniz, nasıl bir tavır takınırsınız? 

Karpov:Günler boyu hiçbir şey yemeden durabilirim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir