Görme Engelli Baba-oğul Aynı Satranç Turnuvasında

auto-gorme-engelli-baba-ogul-ayni-satrancÇorum’da yaşayan doğuştan görme engelli 8. sınıf öğrencisi Cem Cengiz, kentte düzenlenen Uluslararası Satranç Turnuvası’na kendisi gibi görme engelli babasıyla beraber katılıyor.

Çorum Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğiyle Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen Uluslararası Satranç Turnuvası, 28 Mayıs’ta sona erecek. Turnuvaya Türkiye ile 5 ülkeden daha yaklaşık 150 sporcu katılıyor. Turnuvaya katılan sporculardan ikisi, görme engelliler kategorisinde yarışan Ali Ekber Cengiz ile oğlu 16 yaşındaki oğlu Cem Cengiz.

AA muhabirine açıklama yapan Cem Cengiz, satranca 5. sınıfta başladığını belirterek babasıyla oynayarak kendisini geliştirdiğini söyledi. Babasının da satrancı sevdiğini ancak her zaman oynayamadığını dile getiren Cengiz, “Daha sonra beraber oynamaya başladık. Ben satranç konusunda aktif olunca o da sürekli oynamaya başladı, bilgilerini geliştirdi.” dedi.

Satranç oynadıkça kendisine güveninin arttığını, katıldığı turnuvalarda yeni insanlarla tanıştığını, bu sayede hayata bakışının değiştiğini anlatan Cengiz, okuldaki derslerinde başarısının da yükseldiğini ifade etti.

-“Dünya şampiyonu olmak istiyorum”

Cengiz, 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye Görme Engelliler Satranç Şampiyonası’nda yıldızlar kategorisinde şampiyon olduğunu aktararak “Satranç konusunda kendimi daha da geliştirip yeni şampiyonluklar kazanmayı, Görme Engelliler Satranç Milli Takımı’na girmeyi istiyorum. Dünya şampiyonalarına katılıp orada da şampiyon olmayı hedefliyorum.” diye konuştu.

Engellilerin yapamayacağı hiçbir şey bulunmadığına işaret eden Cengiz, şöyle devam etti:

“Görmemek veya duymamak bir engel değil, sadece farklılık. Bunu engel haline getiren maalesef toplumun yapısı. Şu an rahatça yolculuk yapamıyorsak, karşımıza bir zorluk çıkıyorsa bu, engelimizden değil donanımların yeterli olmamasından kaynaklanıyor. Engelli arkadaşlarım azimli olurlarsa hayatlarında başarıyı ilke edinirlerse yapamayacakları hiçbir şey yoktur.”

Müziğe ilgisinin de olduğunu söyleyen Cengiz, bağlama çaldığını, yeni enstrümanlar da kullanmak istediğini söyledi. Cengiz, “Bu sene liseye geçeceğim. Kabataş veya Galatasaray Lisesine gitmeyi istiyorum. Umarım kazanabilirim. Kitap yazma hayalim var. Bunları başarırsam çok mutlu olacağım.” diye konuştu.

“Görme engellilerin ilgi alanları biraz daha kısıtlı”

Görme engelli baba Ali Ekber Cengiz de oğluyla gurur duyduğunu, oğlunun büyük başarılara imza atacağına inandığını belirtti.

Oğluna 3 sene önce satranç oynamayı öğrettiğini anlatan Cengiz, şunları söyledi:

“Görme engellilerin maalesef bazı sıkıntıları oluyor. İlgi alanları biraz daha kısıtlı. Eşimle bu sahayı en iyi kullanma açısından satrancın güzel bir uğraş olacağını düşündük. Daha sonra bir satranç takımı alıp oğlumuza gösterdik. Oğlumla aynı turnuvada yer almaktan mutluluk duyuyorum. Ona satrancı ben öğrettim ama o beni geçti. Önemli başarılara imza attı.”

Anne Ayşegül Cengiz ise oğlunun zor başladığı hayatını azmi sayesinde gayet güzel sürdürdüğünü anlattı. Her an oğlunun yanında olmaya gayret gösterdiğini ifade eden anne Cengiz, şunları kaydetti:

“Gerek derslerle ilgili gerek ders dışında hep oğlunum yanındayım. TEOG’a hazırlık aşamasında ses kayıt cihazına test sorularını okudum. Cem de onları çözerek sınava hazırlandı. Bana ihtiyaç duyduğu her alanda yanında oluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir