Garry Kasparov

Dünya satranç eski şampiyonu Garry Kasparov  25. Kitap Fuarı’nı ziyaret için geldiği Türkiyede yaptığı bir söyleşi (yıl 2006) Kasparov, fuarda “Benim Ustalarım” adlı kitabının imza törenine katıldı ve bir konferans verdi.Kasparov, küçük bir satranççının “rakibiniz centilmence davranmadığında benim yaptığım gibi masayı terk eder misiniz” sorusuna karşılık olarak; “kurallardan ne kadar sapıldığına bağlı. Eğer kabul edilebilir ölçülerdeyse mücadeleye devam etmenizi öneririm. Hatta bu size karakterinizi güçlendirmek ve centilmence olmayan durumlarla mücadele etmek için bir fırsat verir. Çünkü maalesef hayatta da rakipleriniz her zaman centilmence davranmıyor” dedi. 


Kasparov, bir diğer minik satranççının “yenilince üzülür müsünüz” sorusuna karşılık olarak da şunları söyledi: “Üzülmem, kendime kızarım. Nerede hata yaptığımı anlamaya çalışırım. Başarının anahtarı her zaman yenilginizden ders çıkarabilmektir.”

Garry Kasparov, İş Bankası’nın desteği ve satrancın okullara girmesiyle Türkiye’nin satrançta önemli bir atılımı gerçekleştireceğini belirterek tüm öğrencilere satrancın kişiliği ve zekayı geliştirici değerinden yararlanmaya çağırdı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir