Anand Dünya Şampiyonu 6.5-5.5

12nci turda, siyah taşlarla oynadığı maçı kazanan GM Anand, Dünya şampiyonluğu unvanını korudu….


Tur 12: Klasik zaman kontrolünde Anand ve Topalov arasında gerçekleşen Dünya Şampiyonluğu Maçı’nın belirleyici son oyunu gerçekleşti. İnanılmaz derecede aktif ve yaratıcı olan Büyükusta Veselin Topalov, ilk hamleyi oynamanın getirdiği avantaj ile kazanmayı bekleyerek oynadığı son tur maçından hüsranla ayrıldı.

 

Bu sefer güçlü oyuncular Kabul Edilmemiş Vezir Gambiti oynadılar. Sağlam ve sakin görümesine rağmen, beyaz için oynaması kolay olmayan ve ani hatalara zorlayan bir devam yolu(Emmanuel Lasker’in geliştirdiği) seçtiler.

 

Siyahın erken değişim isteği ve merkez piyonlarına c5’ten baskı yapması sebebiyle, Topalov rakibine meydan okumayı kabul etti. Siyahın c5’teki izole piyonu, diğer taşların aktifliği ile beslendi. İşte bu noktada Topalov hata yapmaya başladı. Hintli Büyükusta Anand, arka arkaya hatalarını yineleyen Topalov’un tüm yanlışlarını vakit kaybetmeden değerlendirdi. Siyahın a8-h1 diyagonalini kontrol eden beyaz fili tahtada süper güç haline gelerek Topalov’un şahını tehlikede bıraktı. Beyazların merkezdeki yapılanmasını bozan ve diyagonali tamamen açan tipik f5 sürüşü, siyahlara beyaz şaha ciddi bir saldırı yapmaları için fırsat vermiş oldu.

 

46. hamlede mat tehditlerinden kaçabilmek için Topalov’un kaleye karşı vezirini vermek zorunda kalması, pozisyonu daha da zor bir hale sokarak yavaşça kaybetmesine neden oldu. Dünya Şampiyonu Anand, siyahlarla 56 hamlede kazanarak ünvanını korudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir