Posts Tagged “Topalov”

Ters Renkli Fil Oyunsonları (Mark Dvoretsky – Çeviri:Devrim Alaşlar)

By |

Ters Renkli Fil Oyunsonları (Mark Dvoretsky – Çeviri:Devrim Alaşlar)

 (Bu makale 2001 yılında Mark Dvoretsky tarafından yazılmış ve ChessCafe’de yayımlanmış ve Devrim Alaşlar tarafından çevrilmiştir..)

 

 Oyunsonu teorisi çalışmak istiyorsanız en önemli teorik konumları, fikirleri ve teknik yöntemleri bilmelisiniz. Genellikle bu gibi temel bilgiler az sayıdaki oldukça basit konumdan oluşur; ancak bu konumları tamamen anlamış olmalısınız ve beyninize kazımalısınız.

Ne yazık ki kuvvetli oyuncular dahil bir çok satranç oyuncusu ev ödevlerini yapmazlar ve bunun sonucunda oyunsonu bilgileri genellikle düzensiz ve güvensizdir. Akıbet kimi zaman birazdan aşağıda göstermeye çalışacağım gibi trajik olabilir. 

Read more »

Topalov-Kamsky karşılaşmasının ilk partisi Beraberlikle sonuçlandı

By |

Topalov-Kamsky arasındaki karşılaşmanın ilk maçında büyük bir savaş yaşandı. sürpriz olarak görülmeyen bir şekilde Grünfeld Savunması oynanan partide, Topalov kendi takım üyesi olan Cheparinov ile Kamsky arasında oynanan partiyi 17.e5 hamlesiyle geliştiren Topalov, bir piyon feda ederek çeşitli hücum şansları yakalamaya çalıştı, ancak Kamsky piyonu tuttu ve hiç bir sıkıntı yaşamadan onu inisiyatife dönüştürmeye çalıştı….

Read more »