Dünya Şampiyonluğunun 6. oyununda felaket Anand’ı vurdu

Carlsen Anand Game 6

6. oyun berbat bir hata içerdi

 

Rusya’nın Sochi şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonasında ünvan adayı Hintli Viswanathan Anand Norveçli şampiyon Magnus Carlsen’den kazancı koparmak için önemli bir fırsatı kaçırdı.

Anand siyahlarla beraberliği elinde tuttuğu sırada hiçbir şekilde toparlanamadı ve eriyerek bir suda boğuldu gitti.

Tüm oyunun bir hamlede ters döndüğü o anlardan bir tanesiydi. Şoke eden şey ise bu hatayı Carlsen’in yapmış olmasıydı – ancak rakibi Anand onu bu hatadan dolayı cezalandıramadığı için Carlsen bundan faydalandı.

Resmi online yayındaki ortak karar (özellikle GM Peter Svidler ve eski Dünya Şampiyonu Vladimir Kramnik) Anand’ın masa başında psikolojik olarak dağıldığı ve Carlsen’i durdurmak için bu durumdan kurtulup toparlanamayacağı idi.

Tam da böyle oldu. Ancak bunun 2.5-3.5 geri düşen Anand’ın sonu anlamına geldiğine emin değilim. Bu başlangıcın…başlangıcı anlamına gelebilir.
Anand için bir geri dönüşün içerisinde bir geri dönüş olabilir.

 

Ancak ünvan adayı şimdi çok büyük bir yokuşu tırmanmak zorunda.

Anand Post-Blunder

Ben ne yaptım?

Şimdi Ne Olacak?

Kimse böyle birşeyin bu düzeydeki bir satranç maçında meydana gelmesini beklemez. Meydana geldiği zaman anlaşılmazdır – bu sanki herşeyin ızdıraplı, acı dolu ve kayıp olduğu faklı bir boyuta giriş kapısı keşfetmek gibidir.

Bu acımasız bir oyundu.

Anand Pazar gününün bir dinlenme günü olduğundan şanslıdır. Kendisini toparlayabilir. Kendisi 44- yaşında yetişkin bir adam ve yüksek kalibrede bir satranç oyuncusudur. Daha önce de herşeyi berbat etmişliği var.

Carlsen kendisini büyük bir şekilde şanslı hissetmeli ve bunu zafere dönüştürmeye çalışmalıdır. Satranç bağlamında onun ve Anand’ın düzeyinde, Carlsen temel olarak oyunu çaldı. Ancak onu övmek gerekirse, bariz olarak Carlsen Anand’ı okadar strese soktu ki, eski Dünya Şampiyonu daha düşük seviyedeki adayların anında görebileceği hamleleri oynayamamaktadır.

Anand sadece tek bir şeyde teselli bulmalıdır: Carlsen’in bukadar büyük bir sahnede bukadar kötü bir hata yapması. Yaş olarak daha genç olan oyuncu maça başlarken Anand’ın tahmin ettiğinden daha da formsuz olduğunu gösteriyor.

Anand geçen sene hiç oyun kazanamamıştı.

Rövanş maçında bu noktaya kadar kazanmış olması gerekirdi.

Bu Anand için hiç konforlu bir durum değil, ancak Dünya Şampiyonluğunda olaylar çılgınlaşmaya başlıyor. Çok çok çılgınlaşıyor.

Oyunun tekrarını resmi siteden tekrar izleyebilirsiniz. Resmi Site

 

 

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir