Dünya Görme Engelliler Oyunları Tamamlandı

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde gerçekleştirilen 4. Görme Engelliler Dünya Oyunları Satranç Turnuvası 9 Nisan 2011 tarihinde saat 10:00’da başladı ve 13:30 dolaylarında sorunsuz bitti.

Birinciliği Rusya’dan IM Yuri Meshkov 6½ ile eşitlik bozmaya gerek duyulmadan kazandı. İkinciliği ise Venezuela’dan IM Daniel Pulvett 6 puan ile kazandı. Ancak yönerge gereği Gençler Kategorisinde değerlendirildiği için Gençler Kategorisinin Birincisi olarak kupa ve madalyasını aldı. Dolayısıyla sıralamada üçüncü görünen Rusya’dan Srgey Krylov 5 ½ puan ile ikinciliğe yükseldi. Üçüncülüğü ise 5 puan ile Özbekistan’dan Kuralbay Djakashov aldı. İlk üçün belirlenmesinde eşitlik bozma puanlarına ihtiyaç duyulmadı. Bayanlar Kategorisinin birinciliğini İran’dan 4 puan ile Maliheh Safaei, ikinicliğini yine İran’dan 3 puan ile Leila Zare Zadeh Shakrak, üçüncülüğünü ise 2 puan ile Türkiye’den Yasemin Çaycı aldı..

 

Genç Kategorisinin birincisi Venezuela’dan Daniel Pulvett, İkincisi İran’dan 4 puan ile Mohammad Devisti Mogouevi, üçüncüsü ise Türkiye’den 3 puan ile Soner Kurnaz aldılar. Genç Bayanlar kategorisinin birinciliğini İran’dan 3 puan ile Fatemeh Barghol aldı. Çağri Yıldırım ve Dilay Güler turnuvanın en genç oyuncular olarak madalyalarını aldılar. Türkiye’den Ünal Dönmez ve Colombiya’dan Saulo De Jesus Torres centilmenlik madalyalarına layık görüldüler.

Yazmadan geçmek mümkün değil. Saulop De Jesus Kolombiya’dan İstanbul’a, İstanbul’dan da Göynük’e tek başına gelmiş. Ne antrenörü var ne de refakatçisi. Nasıl mı gelmiş? Kendisine sorduk. O İspanyolca anlattı, biz Fransızca anladık. Satrancı bu kadar çok seviyorum diyor. Şapka çıkartmaktan başka yapacak bir şey bulamadık. Bu arada Kolombiya’dan Türkiye’ye gelmek için yaklaşık 18 saat uçak yolculuğu yapmak gerek. Bunları öğrendikten sonra artık yorgunluk kelimesini kullanırken utanır olduk.

Kerim ve Selim Altınok kardeşler bu turnuvanın Kültür Elçileri olarak ödüllerini aldılar. Turnuvanın ortasındaki Gitar gecesinde İkizle ve Ünal Dönmez iyi bir ekip oluşturarak satranççı olan olmayan bir çok kişiyi coşturmuş ve nostaljik yolculuklar yaptırmışlardı. Dünya Görme Engelliler Oyunlarında satranç branşının bu yıl ilk kez olması ve yeterince iletişim sağlanamamasından dolayı katılımcı ülke sayısı 9 ile sınırlı kaldı. İleriki yıllarda hem katılımcı ülke sayısının hem de sporcu sayısının artması ve daha büyük turnuvalara ev sahipliği yapmak dileğiyle.

Türk Sporcuların Son Puanları:: Uğur Yuvarlak 4½, Mümin Aksu 4½, Kerim Altınok 4 Ünal Dönmez 4 Selim Altınok 3 Remzi Çolak 3 Yunus Sönmez 3 Gökhan Güngör 3 Şefik Karaköseli 3 Soner Kurnaz 3 Çağrı Yıldırım 2½ Sinan Davşan, 2 Yasemin Çaycı 2 Dilay Güler 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir