Boris Vasiliyevich Spassky

 

Boris Spassky (1937 – )

(Dünya Şampiyonu: 1969 – 1972)

 Boris Vasiliyevich Spassky 30 Ocak 1937’de Leningrad’da doğar. Bu satranç ustası II. Dünya Savaşı sırasında Urallara taşınır ve satranç oynamayı burada henüz 5 yaşındayken öğrenir. 1947 yılında Leningrad’daki  “Ustaların Sarayı” adlı satranç oluşumuna katılır. Burada ki ilk çalıştırıcısı Vlademir Zak’tır.

     1955 yılında Spassky, Sovyetler Birliği’ni Dünya Gençler Şampiyonası’nda temsil eder ve bu şampiyonayı kazanarak Dünya Gençler Şampiyonu olur. Aynı yıl 18 yaşındaki bu genç, Sovyetler Birliği Şampiyonası’nda üçüncülüğü alır. 1960 yılında Bobby Fischer’le aynı turnuvada karşılaşan Spassky, Fischer’le birinciliği paylaşır.

     1960’daki Sovyetler Birliği Şampiyonası’nda David Bronstein’e karşı oynadığı oyun sonu, “Rusya’dan Sevgilerle” adlı James Bond filminde açılış jeneriği olarak kullanılmıştır. 1961 yılında tek kayıp, 9 beraberlik ve 10 kazançla Sovyetler Birliği Şampiyonu olan Spassky’nin kız kardeşi Irena da damada Sovyetler Birliği Şampiyonu olur.

     1965 yılına gelindiğinde Paul Keres, Efim Geller ve Mikhail Tal’ı yenerek Dünya Satranç Şampiyonu adayı olur. Petrosian-Spassky Dünya Satranç Şampiyonluğu maçı 1966 Nisan ayında Moskova’da başlar. Spassky bu maçı 3 kazanç, 17 beraberlik ve 4 yenilgiyle kaybeder.

     1968 yılında bu kez Geller, Bent Larsen ve Viktor Korchnoi’yu yenen Spassky yeniden Petrosian’ın karşısına çıkar.

     1969 Mart’ında başlayan maçı bu kez Spassky 6 kazanç, 13 beraberlik ve 4 kayıpla kazanarak Dünya Satranç Şampiyonu olur.

    1972’de Rejavik, İzlanda’da Bobby Fischer’le Dünya Satranç Şampiyonluğu için karşılaşan Spassky çok kötü oynayarak 3 kazanç, 11 beraberlik ve 7 kayıpla ünvanını kaybeder. “Asrın Maçı” olarak anılan bu maçta Spassky’nin kötü sonuçlar almasında Fischer’in gücünün büyük etkisi vardır.

     Maçtan sonra form düşüklüğü yaşayan Spassky yine kimi başarılara imza attıysa da eskisi kadar başarılı olamaz.

     1992’de Fischer’le bir sponsor aracılığıyla bir gösteri maçı oynamak için tekrar karşılaşan Spassky bu maçı da 5 kazanç, 15 beraberlik ve 10 kayıpla kaybeder. 1994’te Judith Polgar’a karşı oynar ve bu maçtan da yenilgiyle ayrılır. 2007 yılı başında 1960’lar ve 70’lerde dünyanın en iyi oyuncularında birisi olarak gösterilen Lajos Portisch ile bir hızlı satranç maçı oynamış ve berabere kalmıştır.

     Saldırgan oyun tarzının yanında yumuşak başlı kişiliğiyle tanınan Spassky ender bulunan büyük ustalardan biridir ve satranç dünyası ondan çok şey öğrenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir