Atatürk’ün Satranç Takımı Kültür Üniversitesi’nde

26 Ekim 2009 günü İstanbul Kültür Üniversitesi Satranç Kulübünün düzenlediği simultanede 1938’den bu yana üzerinde ilk kez maç yapılan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün satranç takımı bu sefer sergi amacıyla İstanbul Kültür Üniversitesi’nde olacak.

10 Kasım haftası nedeniyle Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün satranç takımı 9-13 Kasım 2009 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak.

Satranç Takımının Hikayesi

Atatürk’ün Orman çiftliğinde başta İnönü olmak üzere bütün silah arkadaşlarıyla beraber satranç oynadığı takım. Bu takımın bir eşi daha yok. Çanakkale savaşı’ndan esnilenerek Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin babası  ve Atatürk Orman çiftliği’nin müdürü Tahsin Çukurluoğlu tarafından yapılmış. Bu takımla sadece Atamız oynamıştır. Atatürk’ün vefatından sonra Çukurluoğlu, Atanın hatırası olarak bu takımı kendisinde saklamıştır. Çukurluoğlu vefat edince eşi Vasfiye Hanım (Zübeyide Hanım’la berabere büyüyüp, Selanik’ten beraber gelmiştir) bu takımı satranç camiasından Selahattin Aşkan’a armağan eder ve Selahattin Aşkan da satranca hizmetlerinden dolayı bu takımı Dalkıran’a uygun ellerde korunması için verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir