Anand 5,5 : 5,5 Topalov

Tur 11: Maçların bitmesine iki oyun kalmışken ve tek bir maç skorunun bile çok önemli olduğu 11. turda iki oyuncu da oldukça dikkatli idi.

İlk hamlenin d piyonu ile yapılmadığı ilk oyun olan bu turda beyazlarla oynayan Anand İngiliz Açılışı’nı tercih etti. Durumu kısa sürede eşitleyen Topalov, rakibine hafif avantajlar dışında fırsat vermedi ve sorunların üstesinden gelmeyi başardı.

Anand’ın seçtiği açılış hakkında konuşan Topalov, ilk hamlede c4’ü görünce şaşırdığını, çünkü Anand’ın böyle bir maçta bu hamleyi daha önce oynadığını anımsamadığını belirtti.

Oyun sonuna geçmeden önce Beyaz’ın durumu d4’teki yalnız piyon sebebiyle biraz daha kötüydü. Az da olsa avantajı yakalayan Topalov’un hafif üstünlüğü, bir puan almasına yetmedi. 36. hamlede vezirleri değişen oyuncular eşit oyun sonuna girerek 30 hamle sonra beraberlikte anlaştılar.

Topalov, maç boyunca sağlam oynadığını, bir ara daha iyi pozisyona sahip olduğunu fakat daha fazlası olmadığını belirtirken, Hintli Büyükusta Anand, e4’ün bir hata olabileceğini, pozisyonu tutabilmek için yeterince kaynağa sahip olduğunu söyledi.

Geriye oynanacak bir klasik parti kaldı. Topalov’un beyazlarla oynacağı 12. tur sonunda kazanan belirlenmez ise eşitlik bozma maçlarına gidilecek.

Kaynak: TSF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir