Anand 4 : 4 Topalov

Topalov’un beyazlarla oynadığı dünya şampiyonluğu maçının sekizinci oyunu yine 1. d4 Slav ile başladı. İki oyuncunun da sürekli aynı açılışları tekrarlama sebebi, yaptıkları hazırlıklarda doğabilecek zayıf noktaları bulmak olmalı.

Bu varyantta önceki oyunlarda problemler yaşamasına rağmen, Anand daha önce izlediği yoldan şaşmayarak 8. … Fg6 oynamayı seçti. 13. hamlede Hintli büyükusta kalesini c8 karesine getirerek, 1999 yılında Smyslov ve Cramling arasında oynanan karşılaşmayı hatırlattı.

Maç boyunca oynanan diğer oyunlar değerlendirildiğinde Topalov’un sahip olduğu en iyi pozisyonlardan biri olarak nitelendirilen sekizinci oyunun beşinci saatine girildiğinde Anand çok ciddi bir hata yaptı. Dikkatli ve doğru bir şekilde vakit kaybetmeden bu hatayı değerlendiren Topalov, rakibini içinde hiçbir kazancın ve kaçışın yer almadığı bir pozisyona soktu. Anand oyunu terk etmek zorunda kaldı.

Maçın ardından basın toplantısında konuşan Anand, pozisyonundaki güçlükler nedeniyle maçın başından itibaren oyunun beraberlikle sonuçlanıp, sonuçlanamayacağından emin olamadığını belirtti. Tamamlanan sekiz oyun sonunda skor eşitlendi. Dinlenme gününün ardından dokuzuncu oyun 06 Mayıs’ta oynanacak. Klasik zaman kontrolünde oynanacak son dört oyun şampiyonu belirlemez ise, 13 Mayıs 2010 tarihinde eşitlik bozma maçları yapılacak.

Kaynak: TSF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir