Anand Sofya’da

Dünya Şampiyonu Viswanathan Anand Dünya Şampiyonluğu maçı yapacağı Sofya’ya ulaştı. Almanya’dan Sofya’ya toplam 40 saatte araba ile gelmek zorunda kalan Anand, uzun ve yorucu yolculuğun ardından dinlenmeye çekildi.

Bu gelişmenin ardından Hindistan Satranç Federasyonu bugün 14:40’ta bir açıklama yaptı. 40 yaşındaki dünya şampiyonunun ve karısının çok yorgun olduklarını, organizasyonun oldukça mantıklı olan erteleme tekliflerini kabul etmelerini umduklarını bildirdi. Federasyon, Anand’ın bu tip seyahatlere alışık olmadığını, erteleme yapılmaz ise rakibi Veselin Topalov’a çok büyük bir avantaj verileceğini, Anand’ın Sofya’ya birinci turdan bir hafta önce, 16 Nisan günü gelmeyi planladığını, ancak işlerin kontrolü dışında geliştiğini açıkladı. Anand’ın basın toplantısını kaçırabileceğini ancak eşinden aldıkları bilgilere göre açılış törenine katılacağını bildiren federasyon, programın yeniden yapılmamasının Topalov’a, 1998’de Lozan’da Dünya Şampiyonluğu ünvanı için yarışan Karpov ile aynı avantajı vereceğini belirtti.

Alexander Alekhine’nin, Anand’ın yerinde olsaydı en az bir hafta erteleme talebinde bulunabileceğini, böyle doğal afetlerin dünya şampiyonası sırasında sıkça gerçekleşmediğini söyleyen Hindistan Satranç Federasyonu, bu tip engellerin bir maça başlamak için iyi bir yol olacağını belirtti. Federasyon, Anand’ın bu durumu 12 maçlık bu seride kendi avantajına çevirebileceğini bildirdi.

Açılış töreni 21 Nisan 2010 Çarşamba günü Türkiye saatiyle 19:00’da gerçekleşecek. Maçlar 23 Nisan 2010 ( bir değişiklik olmaz ise) Cuma günü, GM Alexandra Kosteniuk, GM Christian Bauer, IM Alexander Ipatov gibi ustaların canlı yorumlarıyla başlayacak.

Kaynak: TSF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir