Anand 4,5 : 4,5 Topalov

  Her oyunda olduğu gibi şampiyonanın dokuzuncu turunu oynamak için salona ilk gelen Veselin Topalov oldu. Catalan açılışından sapmaya karar veren Anand, bu sefer Nimzo-Hint Savunması ile izleyenleri şaşırttı. Topalov 20. hamlede riskli bir karar alarak vezire karşı çift kalesini verdi. Bir başka şüpheli hamle ise 30. hamlede Anand’ın e6 piyonunu almasına izin vermek oldu. Bu hamleden sonra oldukça tehlikeli olmaya başlayan Anand’ın kaleleri göz önüne alındığında, Beyaz için kazanç kesin görünüyordu.

 

Fakat, 40 hamleyi doldurmaya çalışan Anand ciddi bir hata yaptı. Dikkatsizce çektiği şahlar, rakip şahın kafesinden kaçmasına yardımcı olmaktan başka bir işe yaramadı. Pozisyon burada daha da keskinleşti. 46. hamlede başka bir hata yaparak g5’teki piyon yerine h5 piyonunu alan Bulgar oyuncu Topalov, Anand’a yeni bir kazanç şansı vermiş oldu. Ancak Anand bu armağanı geri çevirdi.

Topalov’un hakemi çağırarak 3 konum tekrarı olduğunu söylemesiyle şampiyonanın en uzun süren maçı (6 saatten fazla) beraberlikle sonuçlandı.  Bu  da Topalov için oldukça iyi bir sonuç oldu. Tur sonunda yapılan basın toplantısında konuşan Anand, en az iki kez net kazanç olabilecek devam yollarını kaçırdığını belirtirken, bu turda şanslı olduğunu ve aldığı yarım puandan oldukça memnun olduğunu söyleyen Bulgar GM Topalov, Hintli büyükustayı doğruladı

Kaynak:TSF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir