Anand 1 : 1 Topalov

Büyükusta Viswanathan Anand’ın Sofya’ya geç gelmesi nedeniyle bir gün ertelenen Dünya Şampiyonluğu maçının açılış töreni ve basın toplantısı planlandığı gibi tamamlandı.

Gerçekleşen toplantıda Viswanathan Anand şunları söyledi; “Tahmin ettiğimizden çok daha uzun bir yolculuk geçirdik, fakat burada esas olan satranç için bir şekilde buraya gelmiş olmamız. Burada olduğum için oldukça mutluyum. Makropoulos durumu çok iyi açıkladı. Anlayışı için FIDE’ye çok teşekkür ediyor, satrançseverler için iyi bir maç olmasını umuyorum”.

Topalov ise; Küçük bir ülke olduğumuz için bu maç bizler için tarihi bir olay. Bu şampiyona ülkenin tanıtımı için oldukça etkili bir yol. Anand ve ben 5 yıldır satranç dünyasının başında yer alıyoruz. Bu maç çok daha önce yapılmalıydı” dedi.

TUR 1: Şampiyonanın ilk turu, Dünya şampiyonası tarihindeki en kısa açılış maçı unvanını aldı. Veselin Topalov hamlelerini oldukça rahat ve çok hızlı yaparken, Anand da rakibine uyum sağlayarak aynı şekilde oynamaya başladı. Ta ki Topalov’un ev hazırlığı ile karşılaşana kadar. 23. hamlede tehlikeli olacak bir hata yapan Anand, bu noktadan sonra durumu kurtaramadı ve şampiyonanın ilk turunda 1 puanı evsahibi Topalov aldı.

TUR 2: Anand durumu eşitledi. İki oyuncu için de oldukça cesaret isteyen bir açılış ile, Catalan ile başlayan maçın galibi 43 hamle sonunda Anand oldu.

Maç ile ilgili yapılan analizleri, yorumları, videoları, fotoğrafları, aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.

Chessdom

Chessbase

Resmi Site

Kaynak: TSF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir