Afyon İl Birinciliği Tamamlandı

 

2014 Afyon İl Birinciliği, 06-09 Aralık 2014 tarihleri arasında 42 sporcunun katıldığı karşılaşmalarla tamamlandı. 7 Tur İsviçre Sistemi ve 90 dk + 30 sn eklemeli tempo ile oynanan karşılaşmalar sonucunda dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları GHSIM Şube Müdürü İsmail BARIN tarafından takdim edildi.

6 Aralık 2014 günü oynanan 3 tur sonunda favoriler kazanmayı bildiler ve sürpriz yaşanmadı. Onur ADIGÜZEL, Celalettin Kızılkaya’ya karşı güzel bir galibiyet aldı ve şampiyonumuza turnuvanın ilk ve tek mağlubiyetini tattırmış oldu.

2. günün ilk turu (4. Tur) favori oyuncuların karşılaşmalarına sahne oldu. Onur ADIGÜZEL Mustafa Tokmak’a karşı oynadığı Macar Savunmasıyla, Alptuğ Akyıldız ise İbrahim Yılmaz’a karşı uyguladığı Kabul Edilmeyen Vezir Gambiti açılışı ile turu karlı kapatan isimler oldu. 5. Turda ise Onur ADIGÜZEL ve Alptuğ AKYILDIZ, neredeyse kazananın turnuva galibi sayılacağı karşılaşma sonucunda yenişemeyip berabere kaldılar. Oyun sonunda oluşan beyazın 2 piyon üstünlüğü ve karşılıklı kale finali, ADIGÜZEL’in tüm uğraşlarına rağmen berabere bitti.

6. Tur İbrahim YILMAZ, Onur Adıgüzel’in yaptığı Macar Savunmasına ders niteliğinde cevaplar vererek oyunu kazanmayı bildi. Mustafa Tokmak ise Alptuğ Akyıldız’ın yaptığı Caro-Kann savunmasına  verdiği cevaplarla kazanmayı hak etti.

Son tura girildiğinde 4 oyuncu 5 puanla birinciliği paylaşıyor ve stres üst seviyeye ulaşmıştı. Kaybedenin derece için hiçbir şansının kalmayacağı ilk 4 masada oynanan karşılaşmalar ilgiyle diğer oyuncular tarafından takip edildi. İlk masanın galibi, sürpriz bir şekilde son turda 1. Masaya çıkan Ali Topaloğlu’na karşı rahat bir galibiyet alan Mustafa Tokmak’tı.  2. Masada oynanan Celaleddin Kızılkaya, İbrahim Yılmaz arasında oynana parti görülmeye değerdi. Kabul Edilen Vezir Gambiti oyununda İbrahim Yılmaz, Kızılkaya’nın fil fedasını kabul etti ve kazanca girdi. Ancak devamında yaptığı 44…Şh8? hamlesi ile üstünlüğü oyunu ve turnuva birinciliği fırsatını Kızılkaya’ya verdi.

Böylece turnuva sonundaki sıralama 1. Celaleddin Kızılkaya, 2. Mustafa Tokmak, 3. Alptuğ AKYILDIZ olarak şekillendi.

Başlangıç sıralamasına bakıldığında pek iddiası bulunmayan Celaleddin Kızılkaya, tek puan kaybıyla turnuvayı 1. bitirerek büyük bir sürprize imza attı ve ilimizi Türkiye Kupasında temsil etme hakkını kazandı. Kızılkaya’nın özellikle İbrahim Yılmaz’a karşı son turda aldığı galibiyet görülmeye değerdi. İl Birinciliğinin favorileri olarak gösterilen İbrahim Yılmaz, Onur Adıgüzel, Mustafa Tokmak ve Alptuğ Akyıldız birbirlerine karşı sürpriz sonuçlara imza atarak, turnuvada amansız bir rekabetin oluşmasında büyük rol oynadılar. İlde oluşan bu rekabet ve dostluk ortamı sayesinde kaliteli bir turnuva geçirildiği ve gelecekte “Afyon’un Genç Satranççılarının” tecrübeli büyüklerine çok zorluklar çıkaracakları gün gibi aşikâr.

 

Haberin Yazarı : Alptuğ Akyıldız

Meslek hayatının 12. yılında olan ve halen Afyonkarahisar’ın Susuz İlkokulunda sınıf öğretmenliği yapan Alptuğ Akyıldız, 2012 Yılından itibaren Türkiye Satranç Federasyonu Afyonkarahisar İl Temsilcisi ve 2014 yılından itibaren Ulusal hakemlik yapmaktadır. Akyıldız aynı zamanda 1652 UKD puanına ve 1581 ELO puanına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir