Türkiye İlk Defa Bir Kurgu Yarışmasında Derece Kazandı!

Satranç problemi kurmak her ne kadar sportif bir dal olarak görünmese de bu konuda dünyada çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir. Ülkemiz kurguculuğu son zamanlarda hareketlenmeye başladı ve çeşitli uluslararası yayınlarda ülkemiz varlık göstermeye başladı.

Bu başarılara bir yenisini ekleyen ülkemiz, tarihinde ilk defa bir kurgu yarışmasında başarı elde etti. Azerbaycan Satranç Federasyonu Satranç besteciliği komisyonu tarafından düzenlenen HACI MƏMMƏDOV- 60 YUBİLEY YARIŞI, 2014 yarışmasında kurgucumuz Umut Sayman derece almayı başardı. 

#2 (iki hamlelik kurgu-matlar) arasında yapılan yarışmaya 4 ülkeden aralarında 2013 #2 FIDE World Cup Şampiyonu Kenan Velikhanov’unda bulunduğunu 16 kurgucu, 31 kurgu ile katıldı. Kurgucumuz Umut Sayman’ın Fleck temasıyla hazırlamış olduğu iki hamlelik mat kurgusu ülkemize ilk defa uluslararası bir başarı getirmiştir.

 

Kenan Velikhanov

Bu kurgu hakkında 2013 Fide World Cup #2 Şampiyonu ve yarışmanın şampiyonu Kenan Velikhanov şunları söyledi :

“Satranç problemlerini güzelleştiren, Umut Sayman’ın probleminde olduğudu gibi çözümün zorluğu ve tek olmasıdır. Buradaki anahtar hamlesi kolayca tahmin edilemez (kale fedası). 1. Kd5! hamlesinden sonra 3 mat tehdidi vardır. Bu kombinasyon Flek konusu olarak adlandırılır. Flek konusunda, beyazın ilk hamlesinden sonra oluşan çok sayıda tehdit, siyahın savunmalarına karşı tek tek mata dönüşür. Türkiye’li satranç kurgucusu böyle kolay olmayan bir temayı oldukça güzel ve sade bir yaklaşımla yapmıştır.”

Rauf Aliovsadzade

Dünya Minyatür Şampiyonasında Bronz madalya sahibi olan StrateGems Dergisinin #3 Editörü olan Rauf Aliovsadzade ise Umut Sayman’ın Kurgusu için şunları söyledi:

“Türkiyeli Satranç kurgucusu son zamanlarda atağa kalktı. Son zamanlarda iyi tematik problemler yapıyor. Bu problemde “yalancı-Flek” teması sunmuş.”

Umut Sayman, 23-31 Ağustos tarihlerinde İsviçre’nin Berne kentinde World Federation of Chess Composition tarafından düzenlenecek olan 57. Dünya Satranç Kurgucuları kongresine davet edilmiştir. Bu kongreye katılması halinde Türkiye’yi WFCC’ye üye olacaktır. Sayman bu konuda bir yardım eli bekliyor. 

 

Umut Sayman

Umut Sayman’ın probleminini çözümü şu şekilde:

1. Kd5! [2. Ke5, Fg2, Ac3#]

1. … Kxb2 2. Ac3#

1. … e2 2. Ke5#

1. … Şxd5 2. Fg2#

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir