Şilin Gambiti

Şakacı bir şekilde adlandırılan, Blackburne’ün Şilin (eski İngiliz gümüş parası) Gambiti, İtalyan Açılışının şüpheli bir varyantı olarak bilinmektedir. Gambitin, adını Kara Ölüm lakaplı, Büyük İngiliz usta Joseph Blackburne‘den (1841-1924) almasının nedeni bir rivayete göre şöyledir; Blackburne kahvehanelerde amatörlerle 1 şilinine oyunlar oynarmış ve bu oyunlarda genelde bu varyantı kullanarak amatörlerin şillerini kazanırmış. Halbuki bu açılış ustalara karşı bir türlü işlemiyormuş. Satranç literatüründe ise bu tuzağı Steinitz‘in Modern Chess InstructorFreeborough ve Ranken‘ın Chess Openings Ancient and Modern attribute the line ve E.E. Cunnington‘ın kitaplarında geçmiştir. Londra‘da basılan bu kitaplarda, tuzağı görmek mümkündür ancak Blackburne‘ün ismi bu kaynaklarda geçmemektedir. Hooper ve Whyld‘ın Oxford Companion to Chess (1984) eserlerinde yine Bu varyant kendi adını almamıştır. Ancak 1992 yılındaki ikinci baskısında bu adı görmekteyiz.

 Maalesef Blackburne‘ün, bu gambiti kullandığına dair kayıtlı hiç bir oyun göremedim. Bu nedenle, Bazı kaynaklarda bu varyant, Kostic Gambiti olarakta geçer, Adını Sırp Büyükusta Borislav Kostic‘den almasının sebebi 20.asrın başında Kostic tarafından oynanması ve kayıtlardaki ilk oyunun Kostic’e ait olmasıdır.


 

Aslında bu açılış gerçek bir gambit değildir ve Beyazlar e5’i almazlarsa pekte bir şey kaybetmezler. Hatta Siyahın üçüncü hamlesine, objektif bir gözle baktığımızda, zaman kaybeden zayıf bir hamle olarak nitelendirebiliriz. Beyazların, 4.0-0, 4.Axd4 ya da 4.c3 hamleleri avantaj sağlamalıdır.

ÖRNEK OYUNLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir