Saymana, Olimpiya Dünyasından Övgü Ödülü

 

Türk Satranç Kompozitörü Umut Sayman ülkemize arka arkaya ödüller kazandırmaya devam ediyor. Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesinin resmi yayın organı olan Olimpiya Dünyası gazetesi 2015 yılında yayınlamış olduğu kompozisyonlar arasında yapmış olduğu yarışmada Umut Sayman’ın bir kurgu-matı, çok hamleli minyatürler klasmanında övgü ödülü aldı.

Sayman aldığı ödül hakkında şunları şöyledi : “Uluslararası alanda ülkeme yeni bir övgü ödülü getirdiğim için son derece mutluyum. Ödül alan alan kurgu-matım ilk çok hamleli kurgu-mat çalışmamdı. Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın resmi bir yayınında böyle bir ödülü kazanmak son derece anlamlı gurur vericidir. Hele hele bu ödülü bir çok usta kompozitör arasında almak gerçekten de önemli bir başarıdır. Bu başarıyla ülkemiz uluslararası alanda yavaş yavaş söz sahibi olmaya başladığını göstermiştir. Bu başarılara yenilerini ekleyerek, ülkemizi daha iyi noktalara taşımayı umut ediyorum.

Umut SAYMAN (Türkiye)
Olimpiya Dünyası (Azerbaycan), 2015
Övgü Ödülü (Minyatürler Dalında)

#4            Beyaz oynar dört hamlede mat eder            5+1

Rex Solus, ideal mat ve model mat temalarının şık bir anahtar hamleyle harmanlandığı kompozisyon aynı zamanda bir minyatür olma özelliğine de sahiptir.

Yarışma sonuçlarına http://ulvichess.az/chess-composition/585-olimpiya-d252nyas305-2015.html internet bağlantısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Olimpiya Dünyası Gazetesi  #3, #n ve Etüt Dalı Yarışma Kitabı

Problemin çözümü şu şekildedir:

Umut SAYMAN (Türkiye) #4 Övgü Ödülü (Minyatürler Dalında)
5+1 Olimpiya Dünyası Gazetesi (Azerbaycan) 2015
1. Nb5! — [1… Kd5 2. Kc3 Kc6 3. Na7 Kd5 4. Re5# (İdeal Mat)] [1… Kxb5 2. Re6 Ka5 3. Kc4 Ka4 4. Ra6# (Model Mat)]

{Türkiyəli gənc şahmat bəstəçisi, öz ölkəsində şahmat bəstəçiliyinin digər yaradıcı növlər arasında layiqli yer alması üçün çoxlu güc və enerji sərf edir. Daşın effektli qurbanı qara şaha əlavə daha bir xana verir və düzgün matlarla bitən iki tamdəyərli variant, fərqlənmə üçün kifayət şərtdir.}

{Молодой шахматный композитор из Турции, много вкладывает сил и энергии, чтобы шахматная композиция в его стране заняла достойное место среди других видов творческой деятельности. Эффектная жертва фигуры, предоставляющая черному королю дополнительно одно поле, и два полноценных варианта завершающихся правильными матами, достаточное условие для отличия.}

 

Yarışma Hakimininn Kompozisyon hakkında yapmış olduğu yorum şu şekildedir:Türkiyeli genç satranç kompozitörü, kendi ülkesinde satranç kompozisyonunun diğer yaratıcı türler arasında hak ettiği yeri alması için çok güç ve enerji sarf ediyor. Taşın etkili fedası siyah şaha yeni bir kaçış karesi verir ve düzgün matlarla biten iki tam değerli seçenek, ayrım için yeterli şarttır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir