Satrancı cesur oynamak

Cesaret… Yaşamınızı her daim macera içinde geçen bir serüvene çevirir. Üstelik bir kez keyfine vardığınızda da kolay kolay geri dönemezsiniz. İsminiz tarihe altın harflerle bile kazınabilir.

Peki cesur bir oyuncu olmak nasıl bir şeydir? Cesur olmak insana neler katar? Bu soruya kısaca cevap vermeye çalışalım.

Cesaret size sürprizlerle dolu bir hayat sunar

Cesur olmak sizi herkesin gittiği yollardan farklı bir dünya içerisine sürükler. Güvenli olduğu bilinen yolların dışında, kendi açtığınız kapılar sayesinde karşınıza sürprizler çıkar. Bir bakmışsınız ki; kazancınız çok daha renkli ve yaşadıklarınız çok daha eğlenceli bir hal almış; cesaretiniz sayesinde, insanlara gösterecek bir çok oyun oynamışsınız.

Deneyimin değerini anlarsınız

Hayat koca bir deneyim alanıdır aslında. Bizler onu belirli kalıplara sokarak tüm renklerini soldururuz. Ancak cesur olduğunuzda herkesin deneyimleyemediği birçok şeyi deneyimleme şansınız olur. Bu da rakibinizle oynadığınız oyunun dolu dolu tadına vararak keyfini çıkarmanız anlamına gelir. Sonucun ne olduğunun değil, ne tür deneyimler kazandığınızın önemi vardır.

Özgürleşirsiniz

Cesur hamlelerin öncesinde yaşanılan duygu korkudur. Bu korkuyu aşabilmek sizi cesur bir satranççı yapar. Sınırı geçtikten sonra ise korkularla yüzleşmenin aslında hiç de zor olmadığının farkına varırsınız. Bundan sonra dünyanın en özgür insanı siz olursunuz… Çünkü, artık hiçbir şey sizi korkutamaz.

Etrafınıza ilham veren biri haline gelirsiniz

“Tarih sadece cesurları yazar.” Cümlesi son derece doğru bir cümledir. Çünkü sizin cesaretiniz bir süre sonra dilden dile dolanmaya başlar ve etrafınızdaki ve hatta sizin tanımadığınız insanları etkiler. İnsanlığa yapabileceğiniz en büyük iyilik cesur olmaktır.

Korkutucu bir rakip haline gelirsiniz

Rakipleriniz oyun sırasında, sizin yapabileceklerinizin sınırını tahmin edemez. Bu da sizin tahmin edilemez oyun tarzınıza uyum sağlayamayacağı için bocalayacağı anlamına gelir. Kontrolü elinde tutamayan rakibiniz ister istemez oyun süresince korku içinde kalacaktır.

Cesaret edemediğimiz için kimbilir ne fırsatlar kaçırdığınızı düşündünüz mü? Öyleyse cesur oynamayı öğrenme zamanı!

Cesur oynarken başarıyı elde etmenin yolu nedir? Sürekli değişen bir strateji içinde bulunmamanız gerekir. Bu hiç bir stratejiye sahip olmadığınız anlamına gelir. Tabii bunu yaparken istikrar ve esneklik arasındaki çizgiyi çok iyi bir şekilde ayırt ediyor olmanız gerekir. Değişimin kaçınılmaz olduğu durumda açık fikirli olmanız gerekir. Fakat bu durumun dışında stratejinizdeki istikrardan ödün vermemelisiniz.

Örneğimizdeki oyun, savaş stratejinizde istikrarlı bir tavır içinde olmanın ne kadar da önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

Anand’ın olağanüstü bir performans gösterdiği yadsınamaz, ancak oyun 22. hamleye geldiğinde cesareti bir kenara bırakıp konumunu geliştirmeye çalıştı ve bunu yaparken de tereddüt etmeye başladı. Bu durum onun yarattığı “ya hep ya hiç” stratejisiyle uyuşmuyordu. Oyun stratejisi kişisel tarzıyla çatışma yaşadığından ötürü bocaladı ve rakibine kazanması için gereken imkanı vermiş oldu. Buradan çıkarmamız gereken ders sürekli değişen bir strateji, hiç strateji olmamasından farksızdır.

Hepimiz istikrar ve esneklik arasındaki ince çizgide dengeli bir şekilde yürümeliyiz. İyi bir oyuncu oyun içerisindeki stratejisine inanmalı ve onu sürdürecek cesarete sahip olmalıdır. Tabiî ki bir değişiklik gerektiğinde bunu anlayacak kadar açık fikirli de olmalıdır.

Haydi ne duruyorsun? Hiç zaman kaybetmeden özgürlüğünü ilan ederek cesur hamlelerini satranç tahtası üzerinde oynamaya bir an önce başla ve yaşadığın serüvenlerle insanlara ilham ve rakiplerine korku ver!

Umut SAYMAN – 14 Ocak 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir