Satranç, Tarihin Akışını Değiştiriyor

Satranç hakkında yazılmış en eski kitaplardan biri Şemsettin Muhammed İbni Mahmut Amulî‘nin Nefais-el Fünun Fi Arayis el-uyun‘dur. Yazar satrancın tarifini şöyle yapar: Satranç, oyunların şahı, şahların oyunudur. Bu kitaptaki hikayelerden birini özetleyelim.

Abbasî halifesi ünlü Harun-ür-Reşid karısı Zübeyde ile iddialı satranç maçları yapardı. Oyunun şartı “Yenilen yenenin her istediğini yapacak!” Oyunu kazanan halife karısından çırıl çıplak rakkaselerle oynamasını istedi. Gerçi Zübeyde sözünde durdu ama halifeye de çok sinirlendi. Günlerden bir gün Zübeyde‘nin şansı yaver gidip oyunu kazanınca saray mutfağındaki çok çirkin bir cariye ile bir gece geçirmesini istedi. Harun yalvardı yakardı ama Zübeyde, istediğinden vazgeçmedi.

Gel zaman git zaman Harun öldü. Yerine oğlu veliaht Emin halife oldu. Fakat çirkin cariyeden olan çocuk Memun kardeşine baş kaldırarak onu ve annesi Zübeyde‘yi mağlûp etti ve iktidarı ele geçirdi. Zübeyde, ona şöyle seslendi: Babandan bir oyun kazandım. Sonunda nüfuzumu kaybettim. Sen satranç mahsulüsün. Satrancı sev ve ona çalış!

Böylece satranç tarihin akışını değiştirdi.

One comment on “Satranç, Tarihin Akışını Değiştiriyor
  1. Turgay Çoruhlu dedi ki:

    Bu kitap ve yazarla ilgili hiç bir kaynağa ulaşamıyorum. Bilgi verebilir misiniz?

    teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir