Satranç’ta Türkiye’yi Uçurdular!

Satranç problem çözme yarışması katılım bazında Türkiye’ye Dünya birinciliği getirdi.

WFCC’ın (World Federation of Chess Composition) düzenlediği, İzmir Varyant Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Umut Sayman’ın girişimleriyle Konak Belediyesi ev sahipliğinde ilk kez Türkiye’de geçtiğimiz ocak ayında düzenlenen 10. Uluslararası Problem Çözme Yarışması bir rekoru da beraberinde getirdi.

Umut Sayman, Türkiye’de ilk kez bu dalda bir yarışmanın Konak Belediyesi tarafından gerçekleştirildiğini kaydederek, 1954 yılında Türkiye Satranç Federasyonu’nun kurulduğunu ancak bu dalda daha önce bir yarışma düzenlenmediğini söyledi. Sayman, “Girişimlerimizle bu yarışmayı Türkiye’ye getirdik ve Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan da bize inandı. Büyük desteği ile gerçekleştirdiğimiz uluslararası yarışmaya toplam 110 kişi katıldı. 99 Türk yarışmacının yanı sıra 11 kişi de Bosna Hersek ve Azerbaycan’dan katıldı. 30 ülke 36 merkezde yapılan yarışmada en fazla katılım 99 kişiyle İzmir’den oldu. Bu bir rekordur. İlk kez Türkiye’de düzenlenen satranç çözme yarışmasında dünya ülkeleri arasında katılım bazında Türkiye birinci oldu” dedi.

Mutluluğunu Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’la paylaşan Umut Sayman, gelecek yıllarda satranç alanında Türkiye’yi uçuracaklarını söyledi. Sayman, problem çözme yarışmasında Dünya’da tüm soruları çözen kimse olmadığını belirterek, “12 soru toplam 60 puan üzerinden değerlendiriliyor. 52.5 puanla Polonyalı bir yarışmacı birinci oldu. İzmir’de yapılan yarışmada Buse Vatansever ikinci kategoride 40 puan üzerinden 24 puan alarak bayanlarda birinci, gençlerde dünya ikincisi, ikinci kategori genelde ise dördüncü oldu” diye konuştu.

2. Kategoride Dünya bayanlar ikincisi ve gençler üçüncüsü oldu.

İzmir’in adının dünya çapında bir yarışmada birinci sırada yer almasında büyük çabası olan Umut Sayman’ı tebrik eden Başkan Tartan, “Farklı bir alanda uğraş veriyorsun senin bu çabanı ve başarını kutluyorum. Her zaman projelerine destek vermeye devam edeceğim” dedi.

Türkiye’yi 43 kişiyle Rusya, 30 kişiyle Azerbaycan izlerken birer kişiyle en az katılım İrlanda, Fas ve Karadağ’dan oldu. 10. Uluslararası Problem Çözme Yarışması’na 30 ülke ve 36 merkezde toplam 488 kişinin katıldığı belirtildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir