Orhan Altın satranç dehalarını yetiştiriyor

Öğretmen Orhan Altın’la tanışmamız gazete vesilesiyledir. Hangi haber çalışması nedeniyle ya da Öğretmen Orhan Altın’ın hangi toplumsal çalışması ya da dahil olduğu, önderlik ettiği proje ile tanıştık hatırlamıyorum. Ancak tanıştıktan bir süre sonra Orhan öğretmenim gazetemizde köşe yazıları yazmaya başladı.

Yazıları derli topluydu. Kendisi dakikti. Zamanını iyi kullanır, karşısındaki insanın fazla zamanını almamaya özen gösterir. Hep Ölçülü bir tebessüm ve nezaket içinde yürütür diyaloglarını.

Bulunduğu okulda sosyal faaliyetlerin öncülüğünü yapar, ama asla ön planda görünmek istemez. Bazı AB Projeleri oluşturulmasına önderlik ederek, okul öğretmenleri ile birlikte yurtdışına giderek oralardaki eğitim ortamlarını görme imkanı buldu. Eğitim Projesi ile Fransa’yı, Öğrenci Değişimi Projesi ile İspanya’yı gördü tanıdı. Her iki projeyede öncülük etti, emek verdi. Projeler sayesinde öğrencilerininde yurtdışına çıkmalarına katkı sağladı. Proje vesilesi ile gezip gördüğü şehirleri çok profesyonelce görüntüleyip, belgelendirdi. Yurtdışı dönüşünde bu çalışmasını gazetemizde yayınladık. Bana göre bu çalışma son derece verimliydi.

Peki şimdi niye Öğretmen Orhan Altın köşemizde;

Orhan Altın, herşeyden önce iyi bir öğretmen. İşini iyi yapan, şikayet etmeden eldeki imkanları en iyi şekilde kullanıp, çocukları eğiten başarılı bir eğitimci.

Sokakta; öğretmenlik mesleğini, giyimi-kuşamı, hali-tavrı ile iyi taşıyıp, temsil eden, iyi bir örnek.

Öğretmenliği, sadece sınıfa girip ders vermekten ibaret görmez Orhan Altın, 12 yıldan bu yana ilde satrancın gelişimi için antrenörlük ve hakemlik yapar.

Şimdilerde 4-5 yaşlarındaki minik satranç yeteneklerini keşfedip, onları gönüllü olarak çalıştırıyor. Çalıştırdığı minikler bu yaşlarda turnuvalarda kupalar kazanıyorlar.

Ülkemizde başta eğitim, sağlık, spor olmak üzere pek çok alanda gelişmiş ülkelerden geri durumdayız. Bu gerilikte, yönetimsel ve donanım sorunları ağırlıkta. Ama bunun yanında insan faktörü de önemli yer tutuyor. Şimdi bir düşünün; Orhan Altın, Tarih Öğretmeni. Pek çok öğretmen cumartesi, pazar gelsede bir yatıp, dinlensek derken, Orhan öğretmen, bütün Cumartesi-Pazar’larını Satranç kursları ve turnuvalarında geçiriyor. Yetmiyor bazı anaokullarına gidip oralardaki miniklere satranç öğretiyor. Onlardan bazı satranç dehalarını geleceğe hazırlıyor.

AB Projeleri ile hem kendisine, hemde öğrencilerine yurtdışına çıkma imkanı hazırlıyor.

Tarih Öğretmeni, Gazetemizin Köşe Yazarı Orhan Altın, bu çabalarının üstüne eğitim sistemimize dair eleştirilerde bulunsa, onun üstün gayretlerini bilenler, eleştirilerini dikkate alacaktır.

Ama bal yapmaz arı gibi yalnızca şikayet eden, üretmeyen, kendisini geliştirmeyen insan tiplemelerimiz ile Tarih Öğretmeni Orhan Altın arasında dağlar kadar fark var. Elbette olumsuzlukları eleştireceğiz. Ama bu eleştiri hakkını kazanmak için, eldeki imkanları en iyi şekilde kullanıp, görevimizi en iyi şekilde yapıp, sorumluluklarımızı yerine getirirsek, bu eleştirilere hakkımız olur, eleştirilerimiz dikkate alınır.

Yazının başında ifade ettiğim gibi, Orhan öğretmen, ön planda görünmeyi istemez. Ama onu 12 yıldır izleyen, tanıyan, yeri geldiğinde onunla ortak haber çalışmalarına katılan bir gazeteci olarak, bunları başka öğretmenlere örnek olması dileğiyle yazdım.

(Kaynak : Burdur Gazetesi )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir