Problem Çözme Etkinliğine Rekor Katılım

Konak Belediyesi ve İzmir Varyant Satranç Gençlik ve Spor kulübü, satranç sporunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek İzmir’de Uluslararası Satranç Problemi Çözme Yarışması düzenledi.

BU BİR REKORDUR

Şimdi de aynı Belediyenin Başkanı  Dr. Hakan Tartan,  satranç sporunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek  İzmir’de Uluslararası Satranç Problemi Çözme Yarışması düzenledi. 10. ULUSLARARASI PROBLEM ÇÖZME ETKİNLİĞİ REKOR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Uluslararası Problem Çözme Etkinliği bu yıl Türkiye’de ilk kez Konak Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 30 ülke 36 merkezde aynı anda ve aynı soruların sorulduğu yarışmaya tüm kategorilerde toplam 110 yarışmacı katıldı. Resmi olmayan bilgilere göre 36 merkez içinde en yarışmaya çok katılım İzmir’de gerçekleşti.

EV SAHİBİ İZMİRDİ

Atatürk Lisesi yemekhane salonunda düzenlenen etkinliğin sonunda dereceye girenler ödüllerini ve kupalarını Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ın elinden aldı. WFCC’un (World Federation of Chess Composition- Satranç Kompozisyon Dünya Federasyonu) düzenlediği 10. Uluslararası Satranç Problemi Çözme Yarışması, İzmir Varyant Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin girişimleriyle bu yıl Türkiye’de ilk kez Konak Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

YOĞUN İLGİ

Yarışmaya İzmir’in yanı sıra İstanbul, Manisa, Aydın, Yalova ve çevre ilçelerden toplam 110 kişi katıldı. 7’den 70’e ilginin yoğun olduğu yarışma tüm dünyada WFCC’ye üye olan 30 ülke ve 36 merkezde aynı gün ve saatte başlayıp son buldu. İzmir’deki etkinlik İzmir Atatürk Lisesi yemekhanesinde sabah saat 11.00’de başladı, akşam saat 18.00’de sona erdi.

Tecrübeliler ve tecrübesizler olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada tecrübesizler kategorisinde 15 yaş ve altı, 18 yaş ve altı, üniversite ve bayanlar olmak üzere 12 kişiye Özel Ödül olmak üzere toplam 22 kişiye ödül ve kupaları dağıtıldı. Törende dereceye girenler ödüllerini Başkan Tartan’ın elinden aldı.

30 ÜLKEDE SORULAR AYNI

Tecrübelilere iki etapta toplam 12 soru soruldu ve 4 saat sürdü. Tecrübesizler kategorisinde ise iki etapta 8 soru soruldu ve toplam 4 saat sürdü. Uluslararası Satranç Problemi Çözme Yarışması’nın Türkiye ayağının organizasyonunu üstlenen Satranç Antrenörü Umut SAYMAN federasyonun 30 ülkeye aynı soruları ve cevap anahtarını gönderdiğini belirterek, bu etkinliği Türkiye’de ilk kez İzmir’de yapıyor olmaktan dolayı çok heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi.

İLKLER DAİMA ÖNEMLİ

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, kültürde, sanatta, eğitimde, sağlıkta olduğu gibi her alanda İzmir halkının emrinde olduklarını kaydederek, “30 ülke ve 36 merkezde aynı anda düzenlenen bu yarışma Türkiye’de ilk kez İzmir’de gerçekleşiyor. Her zamanki gibi sorumluluğumuzu bu alanda da gösterdik ve taşın altına elimizi koyarak bu konuda da bir ilki gerçekleştirdik bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Biz olmasaydık belki de Türkiye’de bu yarışma gerçekleşemeyecekti” diye konuştu.

Yarışmaya daha çok miniklerin ve gençlerin ilgi göstermesi de dikkat çekti.

MEHMET SAİT DEMİR: Manisa Akhisar’dan yarışmaya katılıyorum. İnterner sitelerinden duydum. Akhisar Ayvazdede İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmenin. Amatör olarak satrançla ilgileniyorum. Tecrübeliler grubunda yarıştım. Biraz zorlandım, dereceye giremem belki ama çok güzel geçti, zevk aldım. Umarım gelecek yıl bir daha düzenlenir.

MELEK MUŞTU: (8 YAŞINDA) Bir yıldır satranç oynuyorum. Satranç öğretmenim yarışmaya katılmamı söyledi. Biraz zordu ama çözebildim.

ATAKAN ÇÖL (13 yaşında 2. Kategori 15 yaş altı yarışmacı): Manisa’dan geliyorum, sosyal paylaşım sitesinden öğrendim yarışmayı. Satranç kursuna gidiyorum. Sorular zordu ama zordu ama çözebildim. 2. Kategori Özel Ödül dalında 2. oldu bisiklet ve madalya kazandı.

1.KATEGORİ TECRÜBELİLER
(WFCC RATİNG 1700 Üstü)

1.ye 500 TL + Kupa

2.ye 400 TL + Kupa

3.ye 300 TL + Kupa

4.ye 200 TL + Madalya

5.ye 100 TL + Madalya

2. KATEGORİ TECRÜBESİZLER

1.ye 500 TL + Kupa

2.ye 400 TL + Kupa

3.ye 300 TL + Kupa

4.ye 200 TL + Madalya

5.ye 100 TL + Madalya

2. KATEGORİ ÖZEL ÖDÜLLER

15 YAŞ ve ALTI

1.ye Tablet + Madalya

2.ye Bisiklet + Madalya

3.ye Mp3 + Madalya

18 YAŞ ve ALTI

1.ye Tablet + Madalya

2.ye Satranç Saati + Madalya

3.ye Mp3 + Madalya

ÜNİVERSİTE

1.ye Satranç Saati + Madalya

2.ye Satranç Takımı + Madalya

3.ye Satranç Kitabı + Madalya

BAYANLAR

1.ye Kahve Takımı + Madalya

2.ye Kutulu Ayna ve Şal + Madalya

3.ye Kutulu Ayna ve Şans Fili + Madalya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir