Fransız Phenix Dergisinde Türk Millilerin düeti yayınlandı

WFCC’nin WCCT yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek milli takım kompozitörlerimiz Bosko Miloseski ile Umut Sayman’ın birlikte yapmış oldukları bir düet kompozisyon, Fransız kompozisyon dergisi Phénix’in 256 sayısında yayınlandı.

 

Kompozisyonun ana durumunda siyah vezirin ve e1’deki kalenin hareketleri c4 veya e4 hamleleriyle matın gerçekleşmesine imkân verirdi. Ancak bu matın gerçekleşmesi için beyazların doğru anahtar hamleyi bulmalıdır. f2-karesindeki atın d3, e4 karelerine hareketleri neredeyse matı getirecek gibidir ancak hepsine karşı siyahın uygulayabileceği bir savunma hamlesi vardır.

Anahtar hamleyi ise atın beklenmedik bir şekilde d1 karesine gelerek kendini feda etmesi gerçekleştiriyor. Bu muhteşem anahtar hamlesi gizli bir olanağı açığa çıkararak, sanatsal bir fedanın da açığa çıkmasını sağlamaktadır. Normal görünen mat tehditlerinin hiçbirinin başarıya ulaşamadığı halde atın zayıf görünen bir şekilde kendini kaleye ve vezire sunarak beklenmedik bir şekilde mat tehdidinde bulunması oldukça cezbedicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir