Ankara Temalı Satranç Takımı Tasarım Yarışması

Güncel Forumlar Duyuru Ankara Temalı Satranç Takımı Tasarım Yarışması

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #1448
   Satranç Dünyası
   Anahtar yönetici

   Ankara Temalı Satranç Takımı Tasarım Yarışması konusu; satranç hem bir spor dalı hem de kültürlerarası etkileşimi sağlayan, analitik düşünce gücünün gelişimine katkıda bulunan bir oyundur.

   Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Satranç)

   Yarışma ana teması; Ankara’yı temsil eden değerlerimiz olup, 3 farklı kategoride kendi içinde bütünsellik teşkil eden bir satranç takımı tasarımı ve uygulaması katılımcılardan beklenmektedir.

   Ankara’nın mimari yapısını temsil eden anıt yapılar; tarihi, mitolojik ve etnografik değerlerini sembolize eden, kültürel ve turistik ögelerden oluşan bir satranç takımının tasarım ve üretimine yönelik bir tasarım yarışması düzenlenecektir.

   Ankara’nın kalkınma, üretme dinamiklerinin ve tüm alt bileşenlerin de sahip olduğu potansiyelin tanıtılması, yeni yatırımların özendirilmesini hedeflenmektedir.

   Ankara; üniversitelerin, teknoparkların, organize sanayi bölgelerinin, kültür ve sanat merkezlerinin, müzelerin yoğun olduğu ve beşeri sermayesi en güçlü kentimizdir. Savunma sanayii, yazılım, elektronik ve medikal sektörlerinde Türkiye’de başta gelmektedir. Aynı zamanda tarım ve hayvancılık alanında da bölgede öne çıkan ürünleriyle de dikkat çekmektedir. Temel hedefimiz; turizmin gelişimi için bu ekonomik çeşitliliği insan öğesi ile birleştirilmiş tasarımların ortaya çıkartılması olacaktır.

   Yarışmada ödül kazanan tasarım(lar), Ajans tarafından Ankara’nın tanıtımında kullanılacaktır. Bu kapsamda CD/DVD, sosyal medya vb platformlarda yaygın erişime sunulacaktır.

   Yarışmada dereceye giren satranç takımları Gökyay Vakfı Satranç Müze’sinde sergilenecektir.

   Satranç ve tematik tasarımlarla ilgili daha detaylı bilgi ve farklı Satranç tasarım örnekleri için Gökyay Vakfı Satranç Müzesi ziyaret edilebilir.

   Yarışmanın Amacı:

   Ankara’nın tüm değerlerinin bölge, ülke ve dünya genelinde, turizme yönelik potansiyel kitlelere erişiminin sağlanması,

   Ankara içi turizmin canlandırılması,
   Yerli ve yabancı turistlerin Ankara’nın tarihi, kültürel, geleneksel değerlerini tanımalarını, yaşatmalarını ve kayıt altına almalarının sağlanması,
   Yarışmacıların ilgili alanda elde ettikleri birikimlerini özgün bir biçimde sunmalarını sağlayarak, üretkenliklerinin desteklenmesini sağlanması;
   Tüm kesimlerin Ankara’nın değerleri hakkında farkındalık yaratılması ve bunların yaşatılmasına katkıda bulunulması.
   Öğrenci ve profesyonel tasarımcılar ile ilgili sektörleri buluşturmak,
   Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,
   Tasarımlar üzerinden farklı disiplinleri bir araya getirerek yeni bir bakış açısı kazandırmak,
   Satranç sporunun yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak
   Kültürel ve sportif faaliyetlerin birarada yer alması ile, Ankara için ulusal ve uluslararası düzeyde etkin tanıtımın sağlanması

   Katılım Koşulları

   Yarışma genel katılıma açıktır.
   Katılım için coğrafi sınırlama yoktur.
   Katılımcılar için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.
   Katılım ücretsizdir.
   Yarışma Seçici Kurul Üyeleri ve AKA ile GVSM temsilcileri dışında, amatör ve profesyonel tüm tasarımcılara açıktır.
   Yarışmanın öğrenci kategorisi, üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümü, güzel sanatlar fakülteleri resim, heykel, seramik bölümleri ve mimarlık fakültesi bölümleri lisans mezunları ile bu bölümlere ilişkin yüksek lisans/doktora öğrencileri veya mezunlarına açıktır. (Görsel iletişim tasarımı bölümü dahildir)
   Yarışmaya grup olarak katılmak mümkündür. Grup katılımında, grup temsilcisi olarak bir katılımcının belirlenmesi gereklidir.
   Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıt(lar)ın tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Ödül kazanan tasarımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır; katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
   Katılım şartlarına uymayan tasarımcıların ödülleri iptal edilecek ve yerine başka bir tasarım konmayacaktır. Bu durum diğer ödül alan veya al(a)mayan katılımcılara bir hak doğurmaz.
   Katılımcılar aynı proje ile birden fazla kategoride katılım gösteremezler.
   Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.

   Son Katılım Tarihi :30 Kasım 2016, Çarşamba

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.