Defalarca Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olan Azerbaycanlı Kenan Velikhanov’dan Türk Basınına ithafı

Satranç kompozisyonu satranç oyununun şiiri olarak adlandırılır. Çünkü sanat yoluyla hayattaki bir çok farklı konuya değinebilir. Tıpkı bu kompozisyonda olduğu için. Satranç figürleri, oyunda gösterilen hamleler aracılığıyla iki cesur Türk basın mensubunun gerçekleştirmiş olduğu başarı satranç tahtasında canlandırılmıştır.

Siyah oyuna, beyaz atı alarak başlar, diğer beyaz at h7 karesine oynayıp ilk hamlede beyaz atı alan siyah taşı alarak mat eder. Diğer oyunda beyaz atı alan siyah taş, beyazın kalesi tarafından alınır. Her iki oyunda da anlatılan bu senaryoyu görmek mümkündür.

Burada matı gerçekleştiren beyaz taş gazeteci Fulya hanımı, ona yardım eden beyaz kale ise kameramanı Halil Kahramanı temsil etmektedir. Fulya hanım, düşman füzeleri nereyi vurduysa hemen oraya gidip haber yaparak düşmanları ifşa etmiştir.

Edebiyat ve müzikte olduğu gibi satranç kompozisyonunda da bir çok tür vardır. Bu problem üç hamlelik yardım mat türünde kurgulanmıştır. Kenan Velikhanov, Fulya Öztürk ve kameramanı Halil Kahraman kardeşimize, CNN Türk kanalının rehberliğinde kendi adım üzerinden tüm Azerbaycanlılar adına teşekkür ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir