Carlsen ünvanını korudu!2 (2)

En nihayetinde Magnus Carlsen basitçe daha iyi olan oyuncuydu. Ünvan için meydan okuyan Viswanathan Anand, Rusyanın Sochi şehrinde gerçekleşen Dünya Şampiyonası maçında kesinlikle iyi bir mücadele çıkardı, ancak Carlsen ile başa çıkamadı. 

Anand 11. oyunu kaybedip böylece maçı kaybettikten sonra bunu kabul etti. Anand şöyle dedi “En sonunda itiraf etmeliyim ki rakibim daha üstündü”. “Sinirleri daha dayanıklıydı.” 

Sinir sistemi ve sinirlere hakim olma yeteneği kritik noktalarda maç süresince büyük bir rol oynadı. Anand 2. oyunda baskı altında patlak Verdi, 6. oyunda Carlsen hata yaptığında altın değerinde bir fırsatı kaçırdı ve 11. oyunda şüpheli bir kararla maçı teslim etti. Anand kalite fedası yaptığı 27. hamlesi için “sinirlere ilişkin bir karar” dedi ve daha sonra şunları ekledi, “Bariz olarak bu noktada pek net bir şekilde düşünmüyordum.”

Carlsen kendi basın toplantısında buna katıldı ve şunları söyledi “Sinirler kesinlikle mevcuttu, ancak bunu rakibimden daha iyi idare ettiğimi düşünüyorum.”

Anand bu sefer muhtemel olmayan bir rakipti çünkü geçen sene ünvanı kaybettikten sonra tekrar geri dönüp Adaylar turnuvasını kazanmasını çok az kişi bekliyordu.  Ancak bu işi başarmak için çok uğraştı, sadece Adaylar turnuvasında değil ama maçta da öyle, Chennai’de oynadığından çok daha iyi oynadı. “Sürekli oynamak için enteresan konumlar buldum, bu Chennai’de olmuyordu,” dedi Anand. Carlsen onunla hemfikirdi: “Kesinlikle, daha öncekine göre daha iyi oynadı.”

Yine de Anand’ın bunu bir daha yapması daha da zor olacak çünkü 2016’da gerçekleşecek olan bir sonraki Adaylar turnuvasında 46 yaşında olacak. Viktor Korchnoi 1978 yılında Dünya Şampiyonluğuna 47 yaşındayken aday olmayı başarmıştı ve 1981 yılında tekrar olmuştu ama bu farklı bir çağdı. Günümüzün oyuncuları daha çabuk olgunlaşıyor ve şimdi çok daha fazla genç oyuncu mevcut, özellikle de 22 yaşındaki, dünya 2. olan italyan oyuncu Fabiano Caruana, onun kazanma şansları daha iyi olur.

Birkaç gün sonra 24 yaşına girecek olan Carlsen’den bahsedecek olursak, şu anda hala en iyi formunda. Son iki maçtan elde ettiği tecrübeden faydalanacağı şüphesizdir. Ancak, şimdilik rahatlayabilir ve önümüzdeki iki sene şampiyon olmanın zevkini çıkarabilir.

Haberin Yazarı : Mustafa Erkan

Satranç hayatına İzmir’de başlayan Mustafa Erkan daha sonra Avustralya’da yaşamaya başlamıştır. Ülkemizde satranç oynamaya devam eden Mustafa Erkan, Valeri Beim’ın Satranç Stratejisinde Dersler kitabını dilimize kazandırmıştır. Şimdilerde ise Valeri Beim’in diğer bir kitabı olan ‘Dinamik Satranç Nasıl Oynanır?’ Kitabini çevirmektedir ve kitap 2015 başında yayınlanacaktır. Şu anda 1813 ELO ve 1901 UKD puanına sahip kuvvetli bir sporcudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir