11. Uluslararası Çözümleme Müsabakasını Yine Sayman Organize edecek

Zeka oyunlarının kralı olan satrancın şüphesiz en zor dalı problem kurguculuğu ve çözücülüğü dalıdır. Bu dalın insanların akıl ve zeka gelişimine olan katkıları onlarca araştırma ile kanıtlanmış ve hatta satranç oynamaktan daha büyük olduğu gözlenmiştir.

World Federation of Chess Composition (Satranç Kurgucularının Dünya Federasyonu) tarafından bu yıl 11. si düzenlenecek olan International Solving Contest (Uluslararası çözümleme Müsabakası) bu yıl ülkemizin tek ödüllü satranç kurgucusu Umut Sayman tarafından organize edilecek.

Geçen yıl 30 ülke ve 36 merkezle birlikte aynı anda düzenlenen 10.ISC (10. Uluslararası Çözümleme Müsabakası) ülkemizde ilk defa düzenlenmişti. Yine Umut Sayman‘ın girişimleriyle ve Konak Belediyesinin sponsorluğunda gerçekleştirilen müsabaka sürpriz bir şekilde dünya çapındaki en büyük katılımın gerçekleştiği organizasyon olurken aynı zamanda Türk sporcularda 2. kategoride Dünya bayanlar ikinciliği ve Dünya gençler üçüncülüğünü kazanmayı başardılar. Ayrıca kardeş ülkemiz Bosna Hersek‘in organizasyona katılımı yine Türk organizasyonunun girişimi ile gerçekleşti.

Geçen seneki kurguların tümünü dünya çapında çözen hiç kimse çıkmayan ve satrançtan bir hayli zor bir atmosferde gerçekleşmişti.

Bu yıl Türkiye’nin katılımı sonrasındaki tabloyu değerlendiren WFCC yetkilileri Genç nüfusumuzun katılımı nedeniyle kategori sayısını arttırdılar ve yarışmaya 12 yaş kategorisini eklediler.

Bu yıl ki organizasyon 25 Ocak 2015 tarihinde ve Türkiye saatiyle 12:00‘da tüm dünya ile aynı anda başlayacak. Bu yıl ki kategoriler Tecrübeliler (6 soru 2 tur), Tecrübesizler (4 soru, 2 tur) ve 12 yaş altı kategorisi (6 ortodoks dal soru {#2, #3, #n, EG}, 1 tur) olarak üçe ayrılacak. Yarışmacıların önüne iki hamlede mat (#2), üç hamlede mat (#3), çok hamlede mat (#n), Etüt (EG), Yardımlı mat (h#), Kendini mat (s#) dallarında hazırlanan kurgular çıkacak.

Yarışmanın organizatörü Umut Sayman, bu yıl ki yarışmayla ülkemizi yine en iyi şekilde temsil edeceklerini kaydederken, ülkemizi yeni bir başarıya götürecek olan bu yıl ki organizasyon için sponsor arayışı içinde olduklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir